Nordenskiöld, Adolf Erik, (1832-1901).
Vega-expeditionens vetenskapliga iakttagelser (I-V) bearbetade af deltagare i resan och andra forskare utgifna af A. E. Nordenskiöld. 5 vol. Komplett. F. & G. Beijers Förlag, Stockholm 1882-1887. Fem 4:o-volymer i röda halvmarokängband med förgylld ryggtext och förgylld ryggdekor, marmorerade pärmar och snitt samt dekorerade försättsblad. Bundna av hovbokbindare Gustaf Hedberg, Stockholm. Illustrerade med 8 utvikbara tabeller, 140 kartor och planscher, varav många utvikbara och kolorerade + figurer och tabeller i texten. (VI), 812 sid. + (IV), 516 sid. + (IV), 529 sid. + (VI), 582 sid. + (VI), 535 sid., (V) + 8 utvikbara tabeller och 140 kartor och planscher, många utvikbara och kolorerade + figurer och tabeller i texten.
Bibliografisk ref. Hulth, 82. Komplett version av de vetenskapliga observationerna från Vega-expeditionen.
Banden med lätt skavda hörn. En fin uppsättning. Fräscha inlagor.
Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!
Crafoord Auktioner i Lund presenterar vårens kvalitetsauktion 2022!
Varsågoda att botanisera i en välfylld katalog rikhaltig på förnämliga arbeten av alla de slag. Här ryms måleri, grafik, konsthantverk och bokverk med mera. Allt som allt omfattar auktionen 152 utrop. Nedan följer några smakprov.
Konstavdelningen bjuder på flera spännande verk. Till höjdpunkterna här räknas Ferdinand von Wrights stämningsfulla Järpar i höstskog, en närgången skildring av livet i den finländska vildmarken. Målningen är utförd 1861, fem år innan Ferdinand von Wright belönades med guldmedalj av Konstakademien. Jämte denna ses flera målningar av Gerhard Nordström samt ett par väl utförda stilleben av äldre mästare.
Auktionen rymmer även internationell konst som till exempel Gaston Chiassacs modernistiska pärla med proveniens Galerie Blanche. Den autodidakte fransmannen, idag känd för sin lekfulla målningar, halkade mer eller mindre in i konstvärlden när han blev granne med skulptören Otto Freundlich. Hos Crafoord Auktioner i Lund får Chiassac sällskap av berömdheter som Sam Francis, Henri Matisse, Pablo Picasso och Max Ernst med flera.
Bland konsthantverket möts vi av Sigurd Perssons kraftiga formspråk manifesterat i paret silverljusstakar, en flossa från Märta Måås Fjetterström samt flera arbeten av Wiwen Nilsson. Traditionsenligt bjuder auktionen på en gedigen boksektion som denna gång innehåller allt från zoolog Lars Roberg avhandling om björnen till Ian Flemings James Bond i förstaupplagor. Utöver detta rymmer katalogen grafik av Olle Baertling, gustavianska Stockholmsarbeten, två figurala Kirmanmattor och en mängd andra godbitar. Visning 23, 24, 25 och 27 maj 13-17, 28 maj 10-12.
Varmt välkomna till Crafoord Auktioner i Lund.