Professional Documents
Culture Documents
ΝΑΥ Τ ΙΛ ΙΑ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2013
ΠΡΟΛΟΓΟΣ
ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Α΄ Ε.Ν
2
1.ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ
A. ΕΥΡΕΣΗ Δλ ΚΑΙ Δφ
ΤΥΠΟΙ
Δφ = φε +/- φα ( +: ετερώνυμα, -: ομώνυμα)
ΠΑΡΑΔΕΊΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
Α. Για τον υπολογισμό εύρεσης Δλ και Δφ απαιτείται πρόχειρο
σκαρίφημα προς αποφυγή λαθών. Σχεδιάζουμε σύστημα κάθετων αξόνων
εκ των οποίων, ο μεν κατακόρυφος παριστάνει τον Πρώτο μεσημβρινό
Greenwich (000o), ο δε οριζόντιος τον ισημερινό, χωρίζοντας έτσι δια του
μεσημβρινού 000ο το Ανατολικό ημισφαίριο με τα μήκη αυξανόμενα προς
τα Δεξιά από το Δυτικό ημισφαίριο με τα μήκη αυξανόμενα προς τα
Αριστερά. Άνωθεν του άξονα του Ισημερινού έχουμε το Βόρειο
ημισφαίριο με τα Βόρεια πλάτη αυξανόμενα προς τα πάνω, ενώ κάτωθεν
του άξονα έχουμε το Νότιο ημισφαίριο με τα νότια πλάτη αυξανόμενα
προς τα κάτω.
Αν οι τιμές των λε και λα βρίσκονται περί του κάτω
ημιμεσημβρινού του Greenwich, χαρακτηρίζουμε τον κάθετο άξονα του
σκαριφήματος ως μεσημβρινό 180ο, οπότε Δεξιά έχουμε το το Δυτικό
ημισφαίριο με τα Δυτικά μήκη ελαττούμενα προς τα Δεξιά, ενώ Αριστερά
έχουμε το Ανατολικό ημισφαίριο με τα ανατολικά μήκη ελαττούμενα
προς τα Αριστερά.
3
Γ. Αν κατά την πρόσθεση των ετερωνύμων λε και λα προκύψει Δλ
μεγαλύτερη των 180ο την αφαιρούμε από 360ο και της δίνουμε αντίθετη
επωνυμία.
Κάτω ημιμεσ/νος
ο
λε==166 58,1΄Ε 180ο
Φε = 33ο 50΄N
Δφ Δλ = 022ο 56,9΄E
Ανατολικό Δυτικό
ημισφαίριο ημισφαίριο
Φα = 18ο 05΄S
λα==170ο 05,0΄W
Μεσ/νός Μεσ/νος
εκκ/σης άφιξης Θ΄
2.Πλοίο αποπλέει από λιμένα φε = 15ο 12΄S και λε = 002ο 10΄E, προς
λιμένα φα = 32ο 14΄N και λα = 49ο 35΄W. Ποιες οι διαφορές πλάτους και
μήκους μεταξύ των τόπων αυτών;
4
000ο
φα = 32ο 14΄N
λα = 049ο 35΄W
Δυτικό Ανατολικό
Ημισφαίριο Ημισφαίριο
Δφ
Ι S
Δλ φε = 15ο 12΄S
λε = 002ο 10΄E
5
ΤΥΠΟΙ
φα = φε +/- Δφ (+ομ/-ετ)
λα = λε +/- Δλ ( +ομ/-ετ).Αν (λε + Δλ) > 180ο τότε λα = 360ο – (λε + Δλ),
οπότε αλλάζουμε και την επωνυμία.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
1.Το στίγμα του τόπου Θ είναι φε = 05ο 55΄N και λε = 175ο 13΄W. Τόπος
Θ΄ βρίσκεται νοτιότερα κατά Δφ = 14 ο 20΄S και δυτικότερα κατά Δλ =
12ο 30΄W. Ποιες οι συντεταγμένες του Θ΄;
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
φα = φε +/- Δφ (+ομ / -ετ)
λα = λε +/- Δλ (+ομ / - ετ)
Αν (λε + Δλ) > 180ο τότε λα = 360ο – (λε +Δλ) και αλλαγή επωνυμίας
Ημιμ/νός
180ο λε = 175ο 13΄W
Θ
φε = 05ο 55΄N
Δλ
I S
Δφ Ανατ/κο Δυτικό
Ημισ/ριο Ημισ/ριο
φα Θ΄
6
φε = 05ο 55΄N λε = 175ο 13΄W
Δφ= 14ο 20΄S Δλ= 012ο 30΄W
φα = 08ο 25΄S λα = 187ο 43΄W
- 359ο 60΄
λα = 172ο 17΄E
GR
λε = 36ο 45΄E
λα
Ι S
φα Θ΄
Δφ Δλ
φε = 35ο 32΄S
Θ
ΤΥΠΟΙ
φα = φε +/- Δφ (+ομ/-ετ)
7
λα = λε +/- Δλ ( +ομ/-ετ).Αν (λε + Δλ) > 180ο τότε λα = 360ο – (λε + Δλ),
οπότε αλλάζουμε και την επωνυμία.
8
ΤΥΠΟΙ
ΠΡΟΣΟΧΗ
Για τις ανάγκες των ασκήσεων η ΤΡ λαμβάνεται από το πινακίδιο της σελ
253 της Ναυτιλίας τόμος Α, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
( απαιτείται χάραξη σκαριφήματος)
9
Με την πορεία και την πυξίδα στην οποία αυτή αναφέρεται
(ιθυντήρια ή διοπτήρια) εισερχόμαστε στο πινακίδιο Παρεκτροπών,
(στην περίπτωσή μας Α΄τόμος Ναυτιλίας σελ 253) και λαμβάνουμε την
αντίστοιχη τιμή της ΤΡ με το πρόσημό της.
Ιθυντήρια Διοπτήρια
ο
Τρ = 0,5 + /E 1,5ο - /W Από πιν. Τρ σελ 253
Απ συγχρ = 4,1ο +/E 4,1ο +/E
Πρ = 4,6ο +/Ε 2,6ο +/Ε
1979
Βμ
1970
Βλ Βμ
5,3ο
4,1ο
ΠΡΟΣΟΧΗ
10
2. Στο πλησιέστερο ανεμολόγιο του χάρτη της περιοχής που πλέουμε, το
έτος 1979, αναγράφεται: Varn 01ο 35΄W (1972) incr. About 9΄ annually.
Το πλοίο μας τηρεί πορεία 140ο. Ζητείται να υπολογιστεί η παραλλαγή
των δύο πυξίδων του πλοίου. (ιθυντήριας και διοπτήριας).
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Βλ
Βμ
1972
Βμ 1,6ο
1979
2,6ο
Ιθυντήρια Διοπτήρια
Τρ = 0,0ο 1,7ο W
Απ (συγχρ) = 2,6ο W 2,6ο W
Πρ = 2,6ο W 4,3ο W
3. Στο ανεμολόγιο του χάρτη της περιοχής που πλέουμε, το έτος 1979,
αναγράφεται: Varn: 02ο 10΄W (1969) decreasing (15΄-). Η παραλλαγή
των πυξίδων υπολογίστηκε με μια εκ των γνωστών μεθόδων ως εξής:
Ιθυντήρια (steering); Πρ = 3,3ο W.
Διοπτήρια (standard): Πρ = 1,9ο Ε.
11
Ζητείται να υπολογιστεί η Τρ των πυξίδων.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Βμ
Βμ 1979
1969
0,3ο
2,2ο
Ιθυντήρια Διοπτήρια
Πρ = 3,3ο W 1,9ο E
Απ συγχρ = 0,3ο E 0,3ο E
Τρ = 3.6ο W 1,6ο Ε
12
Δ. ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΠΟΡΕΙΩΝ / ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΠΟΡΕΙΩΝ –
ΔΙΟΠΤΕΥΣΕΩΝ
360ο - ίδιο
W E
180ο + 180ο -
- Τεταρτοκυκλική Β – Α = Ολοκυκλική
- Τεταρτοκυκλική Ν – Α = 180ο – τεταρτοκυκλική
13
- Τεταρτοκυκλική Ν – Δ = 180ο + τεταρτοκυκλική
- Τεταρτοκυκλική Β – Δ = 360ο – τεταρτοκυκλική
Ή αλλιώς:
- ολοκυκλική 000ο – 090ο = N – (ολοκυκλική) E
- ολοκυκλική 090ο – 180ο = S – (180ο – ολοκυκλική) E
- ολοκυκλική 180ο – 270ο = S – (ολοκυκλική – 180ο) W
- ολοκυκλική 270ο - 360ο = N – (360ο – ολοκυκλική) W
W E
Αληθής πορεία είναι η πορεία που χαράσουμε στο χάρτη και η οποία
ορίζεται ως το αλγεβρικό άθροισμα της πορείας της πυξίδας και της
παραλλαγής.
α) περίπτωση όπου Πρ: Ε ισχύει: Αζλ = Αζπ + Πρ
β) περίπτωση όπου Πρ: W ισχύει: Aζλ = Αζπ – Πρ
14
Από τα παραπάνω προκύπτει και ο γενικός αλλά πολύ βασικός για τη
ναυσιπλοΐα τύπος:
Αζλ = Αζπ + Πρ (αλγεβρικά)
Αζπ = Αζλ – Πρ (αλγεβρικά)
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
ΛΥΣΗ
ΛΥΣΗ
15
Αζπ 040,5ο 000,5ο 270ο
Πρ 01,2ο 01,2ο 01,2ο W
Αζλ 039,3ο 359,3ο 268,8ο
4.Η πορεία που χαράχθηκε στο ναυτικό χάρτη από το λιμάνι απόπλου,
μέχρι το λιμάνι προορισμού, το έτος 1979, είναι ζλ = 000 ο . Στο
πλησιέστερο ανεμολόγιο της περιοχής του πλου μας αναγράφεται: Varn:
01ο 06΄W (1965) decr. about 13΄ annually. Να υπολογιστεί η πορεία
πυξίδας.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
ζλ = 000ο ή 360,0ο
Πρ= 0,4ο Ε
ζπ = 359,6ο
ΤΥΠΟΣ
ZD = (λ + 7,5ο) / 15ο
16
βρίσκεται ο παρατηρητής. Ακριβώς για αυτόν το λόγο χρησιμοποιούμε
μόνον το ακέραιο τμήμα του αριθμού που προκύπτει κατά τον
υπολογισμό του παραπάνω τύπου.
ΠΑΡΑΔΕΊΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
ZD = (λ + 7,5ο) / 15ο
ΖΤ = GMT +/- ZD (+:E , -:W)
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΠΡΟΣΟΧΗ
Αν το άθροισμα GMT + ZD > 24 τότε αφαιρούμε 24 ώρες και
προχωρούμε στην επόμενη ημερομηνία. Αν το άθροισμα GMT < ZD (W)
17
και πρέπει να γίνει αφαίρεση, τότε προσθέτουμε 24 ώρες στο GMT αλλά
επιστρέφουμε μία ημέρα πίσω.
ΤΥΠΟΙ
ZD = (λ + 7,5ο) / 15ο
ΖΤ = GMT +/- ZD (+:E, -:W)
18
Πλευρές τριγώνου θέσης
- ΠΖ: πολοζενιθιακή απόσταση, η οποία μετράται πάνω στον
μεσημβρινό του τόπου και ισούται με τη σφαιρική απόσταση του
ζενίθ από τον πάνω πόλο του παρατηρητή. Ισούται με το
σύμπλατος, δηλ. 90ο – φ.
- ΠΣ: πολική απόσταση, η οποία μετράται πάνω στον ωρικό κύκλο
του αστεριού και ισούται με την σφαιρική απόσταση του ίχνους
του αστεριού από τον επάνω πόλο του παρατηρητή. Ισούται με Ρ =
90ο +/- δ, (+ για ετερώνυμα και – για ομώνυμα φ και δ).
- ΖΣ: ζενιθιακή απόσταση, η οποία μετράται πάνω στον κάθετο
κύκλο του αστεριού και ισούται με την σφαιρική απόσταση του
ίχνους του αστεριού από το ζενίθ του παρατηρητή. Ισούται με Ζλ =
90ο – Ηλ.
19
- Π: σχηματίζεται με κορυφή τον επάνω πόλο του παρατηρητή και
πλευρές της το μεσημβρινό ΠΖ του τόπου και τον ωρικό κύκλο ΠΣ
του αστεριού και ονομάζεται ωρική γωνία.
- Ζ: σχηματίζεται με κορυφή το ζενίθ του παρατηρητή και πλευρές
το μεσημβριό ΖΠ του τόπου και τον κάθετο κύκλο ΖΣ του
αστεριού και ονομάζεται αζιμούθ.
- Σ: σχηματίζεται με κορυφή το ίχνος του αστεριού και πλευρές τον
ωρικό κύκλο ΣΠ και τον κάθετο κύκλο ΣΖ του αστεριού,
ονομάζεται δε παραλλακτική γωνία. Ηγωνία αυτή δεν ενδιαφέρει
το ναυτιλλόμενο και δεν χρησιμοποιείται στην αστρονομική
ναυσιπλοΐα.
ΩΡΙΚΗ ΓΩΝΙΑ
20
Όταν ως αρχή μέτρησης
της ωρικής γωνίας λαμβάνεται ο
μεσημβρινός του Greenwich,
ΠΑΡΑΔΕΊΓΜΑΤΑ
21
1.Να ευρεθεί η GHA Sun και Venus την 13-10-84 σε GMT 19 00΄00΄΄.
ΤΥΠΟΙ
LHA = GHA +/- λ (+E / -W)
GHA = LHA +/- λ (+W / -E)
ΠΑΡΑΔΕΊΓΜΑΤΑ
22
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ηλ = Ηρ +/- σφεξ – βάθος ορ. +/- total cor. (1)
LHA = GHA +/- λ (+E / -W) (2)
Ηρ = 65ο 13,3΄
σφεξ = 2,2΄+
ο
Ητ = 65 15,5΄
Dip = 6,1΄- (σελ 87 αστρ. εφημ. πίνακας dip) εισερχόμαστε
ο
Ηφ = 65 09,4΄ με το ύψος οφθαλμού
Total = 15,8΄+ (σελ 87, αστρ. εφημ. πίνακας sun στήλη lower)
ο
Ηλ = 65 25,2΄ εισερχόμαστε με το αρχικό Ηρ
Την διόρθωση για την κλίση την λαμβάνουμε από τις μπλε σελίδες των
αστρονομικών εφημερίδων με στοιχείο εισόδου τα λεπτά του GMT και
την προσθέτουμε αν η κλίση αυξάνεται ενώ την αφαιρούμε αν μειώνεται.
ΛΥΣΗ
23
- 360ο
LHA = 026ο 24,0΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHAstar = GHAγ + SHA (1)
LHAstar = GHAstar +/- λ (+E / -W) (2)
Γενικά: LHAstar = GHAγ + SHA +/- λ (+E / -W)
Το GHAγ το βρίσκουμε στις αστρονομικές εφημερίδες στη στήλη Aries.
Το SHA το βρίσκουμε στις αστρονομικές εφημερίδες, δίπλα στο όνομα
του υπό παρατήρηση απλανούς αστέρος.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHAstar = GHAγ + SHA (1)
24
LHAstar = GHAstar +/- λ (+E / -W) (2)
Γενικά: LHAstar = GHAγ + SHA +/- λ (+E / -W)
ΤΥΠΟΙ
25
LHAγ = GHAγ +/- λ (+:E, -:W) (1)
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικώς) (2)
Αν Αζλ>Αζπ τότε Πρ είναι E Compass List / Error East
Αν Αζλ<Αζπ τότε Πρ είναι W Compass Best / Error West
ΠΡΟΣΟΧΗ
- Στοιχείο εισόδου για τους πίνακες του πολικού αστέρα είναι η
GHAγ μέσω της οποίας λαμβάνουμε την LHAγ.
- Παρατηρήσεις πολικού γίνονται μόνο εκεί όπου ο πολικός είναι
ορατός, δηλ στο Β ημισφαίριο.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
1.Στις 17-10-84 σε GMT 22 30΄και σε φαν = 45ο N και λαν = 055ο 12΄W
λάβαμε Αζπ πολικού 359ο. Να ευρεθεί η παραλλαγή της πυξίδας.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Αζλ = 001,2ο
Αζπ = 359,0ο
Πρ = 002,2ο E
26
Παρατηρούμε ότι η Αζλ>Αζπ εφόσον οι τιμές στο ανεμολόγιο
αυξάνονται πάντα κατά τη φορά κίνησης των δεικτών του ωρολογίου.
Έτσι η Αζλ = 001,2ο θεωρείται ότι είναι 361,2ο .
2.Στις 25-12-84 σε GMT: 20 45΄, ευρισκόμενοι σε φαν = 50ο 15΄N και λαν
= 070ο 20΄E παρατηρήθηκε ο πολικός αστέρας προς Αζπ = 359ο . Να
υπολογιστεί η παραλλαγή της πυξίδας.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
LHAγ = GHAγ +/- λ (+:E, -:W) (1)
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικώς) (2)
Αν Αζλ>Αζπ τότε Πρ είναι E
Αν Αζλ<Αζπ τότε Πρ είναι W
Αζλ = 358,8ο
Αζπ = 359,0ο
ΠΡ = 000,2ο W, εφόσον Αζλ<Αζπ.
27
μορφή τεταρτοκυκλικού αριθμού. Η αρχική ονομασία του εξαρτάται από
το αν παρατηρούμε ανατολή ή δύση ηλίου, ενώ η τελική είναι πάντα
αυτή της κλίσης. Κατόπιν η τεταρτοκυκλική τιμή μετατρέπεται σε
ολοκυκλική κατά τα γνωστά:
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικώς) (1)
Αν Αζλ>Αζπ τότε Πρ είναι E
Αν Αζλ<Αζπ τότε Πρ είναι W
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικώς) (1)
Αν Αζλ>Αζπ τότε Πρ είναι E
28
Αν Αζλ<Αζπ τότε Πρ είναι W
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικά) (1)
ΤΡ = ΠΡ – ΑΠ (αλγεβρικά) (2)
29
Η παραπάνω σχέση χρησιμοποιείται με τους πίνακες πολικού που
περιέχονται στο nautical almanac στις σελ (48,49,50) και μας επιτρέπει
να ανάγουμε το ύψος παρατήρησης του πολικού σε πλάτος.
Οι πίνακες χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα.
- Στο πρώτο εισερχόμαστε οριζοντίως με τις δεκάδες μοιρών της
LHAγ και καθέτως με τις μονάδες και λαμβάνουμε το αο .
- Στο δεύτερο συνεχίζουμε να κατεβαίνουμε την ίδια στήλη προς το
κάτω μέρος της σελίδας, ενώ οριζοντίως εισερχόμαστε με το
πλάτος αναμέτρησης και λαμβάνουμε το α1. Αν η άσκηση δεν μας
δίνει πλάτος τότε ως πλάτος θεωρούμε το Ηλ του πολικού αστέρα.
- Στο τρίτο συνεχίζουμε επίσης να κατεβαίνουμε την ίδια στήλη, ενώ
το άλλο στοιχείο εισόδου είναι ο μήνας του έτους που
βρισκόμαστε. Λαμβάνουμε έτσι το α2.
- Στη συνέχεια προχωράμε από την ίδια στήλη, οριζοντίως
εισερχόμαστε με το πλάτος αναμέτρησης στο τμήμα του αζιμούθ
και λαμβάνουμε την τιμή της Αζλ.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
LHAγ = GHAγ +/- λ (+:E, -:W) (1)
φ = Ηλ + αο + α1 + α2 – 1ο (2)
ΛΥΣΗ
30
ΤΥΠΟΙ
LHAγ = GHAγ +/- λ (+:E, -:W) (1)
φ = Ηλ + αο + α1 + α2 – 1ο (3)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ +/- συν/κη διορθ (2)
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
φ = Ηλ + αο + α1 + α2 – 1ο (2)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ + συν/κη διορθ (1)
31
αο = 0ο 10,9΄
α1 = 0,6΄
α2 = 0,7΄
ο
Sum = 44 11,9΄
- 01ο
φ = 43ο 11,9΄N
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
φ = Ηλ + αο + α1 + α2 – 1ο (2)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ +/- συν/κη διορθ (1)
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικά) (3)
ΛΥΣΗ
32
ΤΥΠΟΙ
φ = Ηλ + αο + α1 + α2 – 1ο (2)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ +/- συν/κη διορθ (1)
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικά) (3)
Τρ = Πρ - Απ (αλγεβρικά) (4)
23/3 ΖΤ=23 30 05
σφχρ= - 5
ΖΤ=23 30 00
ZD = (38 15΄+ 7 30΄) / 15ο = 3 W / +
ο ο
33
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
φ = Ηλ + αο + α1 + α2 – 1ο (2)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ +/- συν/κη διορθ (1)
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικά) (3)
Τρ = Πρ - Απ (αλγεβρικά) (4)
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ +/- συν/κη διορθ (1)
φ = Ηλ + αο + α1 + α2 – 1ο (2)
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικά) (3)
Απ = Πρ - Τρ (αλγεβρικά) (4)
34
ZD = (17ο 10΄+ 7ο 30΄) / 15ο = 1 E/-
ΖΤ = 02 32΄
GMT = 01 32΄ GHAγ= 108ο 43,8΄
Inc = 008ο 01,3΄
Ηλ = 52ο 10,0΄ GHAγ= 116ο 45,1΄
αο = 01ο 07,7΄ λ(E) = 017ο 10,0΄ /+
α1 = 0,6΄ LHAγ= 133ο 55,1΄
α2 = 0,3΄ Αζλ = 358,8ο
ο
Sum = 53 18,6΄ Αζπ = 361,0ο
- 01ο Πρ = 002,2ο W (Αζλ<Αζπ)
φ = 52ο 18,6΄N Τρ = 01,0ο W
Απ = 01,2ο W
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ +/- συν/κη διορθ (1)
φ = Ηλ + αο + α1 + α2 – 1ο (2)
ΠΡ = Αζλ – Αζπ (αλγεβρικά) (3)
Απ = Πρ - Τρ (αλγεβρικά) (4)
35
Total = - 01,2΄ Αζλ = 359,5ο
Ηλ = 38ο 05,1΄ Αζπ = 360,6ο
αο = 01ο 40,8΄ Πρ = 1,1ο W
α1 = 0,6΄ Τρ = 2,0ο E
α2 = 1,0΄ Απ = 3,1ο W
ο
Sum = 39 47,5΄
- 01ο
φ = 38ο 47,5΄N
36
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ανατολή Δύση
LMT = 06 03΄30΄΄ LMT = 18 12΄00΄΄
λ/hrs = 01 33΄50΄΄E/- λ/hrs = 01 33΄50΄΄E/-
GMT = 04 29΄40΄΄ GMT = 16΄38΄10΄΄
ZD = 02 E/+ ZD = 02 E/+
ZT = 06 29΄40΄΄ ΖΤ = 18 38΄10΄΄
37
Τα υπόλοιπα για την επίλυση του υπολογισμού, έχουν όπως στον
υπολογισμό περί εύρεσης μεσημβρινής διάβασης της σελήνης κατά την
προσεγγίζουσα μέθοδο.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ανατολή
LMT = 22 08΄ 19-03-84 = 20 54΄(λ/E:προηγούμενη)
Dif. = - 07΄ (λ/E) 20-03-84 = 22 08΄
LMT = 22 01΄ Διαφ. = 01 14΄
λ/hrs = 02 00΄E/-
GMT = 20 01΄ Οπότε Dif. = (74΄Χ 30ο) / 360ο = 6,8΄
ZD = 02 E/+
ZT = 22 01΄
Δύση
LMT = 07 59΄ 19-03-84 = 07 28΄(λ/E:προηγούμενη)
Dif. = - 02΄ (λ/E) 20-03-84 = 07 59΄
LMT = 07 57΄ Διαφ = 00 31΄
λ/hrs = 02 00΄E/-
GMT = 05 57΄ Οπότε Dif = (31΄Χ 30ο) / 360ο = 2,5΄
ZD = 02 E/+
ZT = 07 57΄
38
3. Να υπολογιστεί η ώρα ζώνης φαινόμενης ανατολής και δύσης
ηλίου την 20-01-84 για παρατηρητή που βρίσκεται σε φ αν = 52ο
00΄N και λαν = 092ο 45΄E. (sunrise = 07 46΄, sunset = 16 14΄).
4. Να υπολογιστεί η ώρα ζώνης φαινόμενης δύσης σελήνης την 11-
08-84 για παρατηρητή που βρίσκεται σε φαν = 16ο 00΄S και λαν =
072ο 30΄E. ( moonset = 06 19΄).
5. Να υπολογιστεί η ώρα ζώνης φαινόμενης ανατολής ηλίου την 22-
01-84 για παρατηρητή που βρίσκεται σε φ αν = 55ο 00΄N και λαν =
120ο 30΄W. (moonrise = 22 22΄.
39
Τα ανωτέρω στοιχεία αφορούν τη μεσαία ημερομηνία της σελίδας.
Όταν μας ενδιαφέρει είτε η πάνω είτε η κάτω ημερομηνία εκτελούμε
παρεμβολή τριημέρου κατά τα γνωστά.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
1.Να υπολογιστεί η ώρα ανατολής ηλίου καθώς και η διάρκεια του
ναυτικού λυκαυγούς για παρατηρητή που βρίσκεται σε φ αν = 47ο 30΄N και
λαν = 064ο 30΄W την 21-01-84.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
ZD = (λ + 7,5ο) / 15ο (3)
ΖΤ = GMT +/- ZD (+:E, -:W) (2)
GMT = LMT +/- λhrs (-:E, +:W) (1)
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
ZD = (λ + 7,5ο) / 15ο (2)
ΖΤ = GMT +/- ZD (+:E, -:W) (3)
GMT = LMT +/- λhrs (-:E, +:W) (4)
40
Duration = 00 56΄
41
9.ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΕΥΡΕΣΗΣ ΤΟΠΙΚΟΥ ΜΕΣΟΥ
ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΩΡΑΣ ΖΩΝΗΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗΣ
ΔΙΑΒΑΣΗΣ ΗΛΙΟΥ
ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
42
ZD = (λ + 7,5ο) / 15ο (2)
ΖΤ = GMT +/- ZD (+:E, -:W) (3)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (4)
1ος ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ
Στις 15/10/84 και σε λ = 022ο 57΄E, ζητείται η μεσημβρινή διάβαση του
ήλιου ΖΤΜΔΟ και ο χρόνος μεσημβρινής διάβασης του ήλιου LMTΜΔΟ
ΛΥΣΗ
Επειδή το μήκος είναι ανατολικό θα το αφαιρέσουμε από 360 ο .Αν ήταν
δυτικό θα παρέμενε το ίδιο.
360ο
λ = 022ο 57΄E/-
GHAΜΔΟ= 337ο 03΄
Κατόπιν ψάχνουμε να βρούμε στις 15/10/84 και στη στήλη GHAO τις
337ο 03΄ μέσα από το almanac. Αν δεν βρούμε ακριβώς τον αριθμό
παίρνουμε τον αμέσως μικρότερο. Εδώ είναι 333ο 34,2΄. Δίπλα από τον
αριθμό γράφουμε και την ώρα GMT που αντιστοιχεί 333ο 34,2΄ : GMT =
10 00΄00΄΄. Κατόπιν βρίσκουμε τη διαφορά των δύο GHA ως εξής:
GHAΜΔΟ = 336ο 63,0΄
GHAO = 333ο 34,2΄ για GMT = 10 00΄00΄΄ στις 15/10
Διαφορά = 003ο 28,8΄ GMT = 13΄55΄΄
GMT = 10 13΄55΄΄
GMT = 10 13΄55΄΄
43
λ(E) = 01 31΄48΄΄ /+
LMTΜΔΟ = 11 45΄43΄΄ στις 15/10/84
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
Ιδιος υπολογισμός
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Mer.Pass = LMT (1)
GMT = LMT +/- λhrs (+:W, -:E) (2)
ZD = (λ + 7,5ο) / 15ο (3)
ΖΤ = GMT +/- ZD (+:E, -:W)
GMT = 10 14΄12΄΄
ZD =2 E/+
ZΤ ΜΔΟ = 12 14΄12΄΄
44
Ιδιος υπολογισμός
ΤΥΠΟΙ
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
1.Να υπολογιστεί η ώρα μεσημβρινής διάβασης ηλίου στις 24-01-84 για
παρατηρητή που βρίσκεται σε φαν = 15 ο 40΄N και λαν = 073ο 14΄E. Να
χρησιμοποιηθεί η προσεγγίζουσα μέθοδος και η μέθοδος της εξίσωσης
χρόνου.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Την ώρα της μεσημβρινής διάβασης LHA = 0ο αφού ο ήλιος και ο
παρατηρητής βρίσκονται στον ίδιο μεσημβρινό και επομένως GHA =
λ(W) ή GHA = 360 –λ(E).
Επίσης θεωρούμε ότι Mer.pass = LMT
ZD = (λ + 7,5ο) / 15ο (2)
ΖΤ = GMT +/- ZD (+:E, -:W) (3)
GMT = LMT +/- λhrs (-:E, +:W) (4)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (1)
Προσεγγίζουσα μέθοδος
LMT = 12 12΄ 00΄΄
λ/hrs = 04 52΄ 56΄΄ E/-
GMT = 07 19΄ 04΄΄
45
ZD = 05 E/+
ZTΜΔ = 12 19΄ 04΄΄
LAT = 12 00΄00΄΄
Ε = + 11΄59΄΄ διότι Mer pas > 12
LMT = 12 11΄59΄΄
λ/hrs = 04 52΄56΄΄ E/-
GMT = 07 19΄03΄΄
ZD = 05 E/+
ΖΤΜΔ = 12 19΄03΄΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
360ο 00΄
λΑ/- = 130ο 15΄
GHA = 229ο 45΄
Μικρ. = 223ο 24,8΄ αντιστοιχεί σε 03
Διαφ. = 006ο 20,2΄ αντιστοιχεί σε 25΄21΄΄
GMT = 03 25΄21΄΄ GMT= 03 25΄21΄΄
46
ZD = 09 E/+ λ/hrs = 08 41΄00΄΄E/+
ZTΜΔ = 12 25΄21΄΄ LMT = 12 06΄21΄΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
Προσεγγίζουσα μέθοδος
LMT = 11 46΄ 00΄΄
λ/hrs = 06 15΄ 00΄΄ W/+
GMT = 18 01΄ 00΄΄ GMT = 18 01΄ 00΄΄
ZD = 06 W/- λ/hrs = 06 15΄ 00΄΄
ZTΜΔ = 12 01΄ 00΄΄ LMT = 11 46΄ 00΄΄
47
LAT = 12 00΄00΄΄
Ε = - 14΄18΄΄ διότι Mer pas < 12
LMT = 11 45΄42΄΄
λ/hrs = 06 15΄00΄΄ W/+
GMT = 18 00΄42΄΄
ZD = 06 W/-
ΖΤΜΔ = 12 00΄42΄΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
360ο 00΄
λE/- = 073ο 15΄
GHA = 286ο 45΄
Μικρ. = 283ο 38,4΄ αντιστοιχεί σε 07
Διαφ. = 003ο 06,6΄ αντιστοιχεί σε 12΄26΄΄
GMT = 07 12΄26΄΄
ZD = 05 E/+
ZTΜΔ = 12 12΄26΄΄
Προσεγγίζουσα μέθοδος
48
5.Να υπολογιστεί με την ακριβή και με την προσεγγίζουσα μέθοδο η ώρα
ζώνης μεσημβρινής διάβασης του ήλιου για παρατηρητή που βρίσκεται
σε λ = 132ο 18΄W στις 22-03-84.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
Προσεγγίζουσα μέθοδος
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
49
Την ώρα της μεσημβρινής διάβασης LHA = 0ο αφού ο ήλιος και ο
παρατηρητής βρίσκονται στον ίδιο μεσημβρινό και επομένως GHA =
λ(W) ή GHA = 360 –λ(E).
360ο 00΄
λE/- = 060ο 15΄
GHA = 299ο 45΄
Μικρ. = 288ο 40,1΄ αντιστοιχεί σε 07
Διαφ. = 011ο 04,9΄ αντιστοιχεί σε 44΄19΄΄
GMT = 07 44΄19΄΄
ZD = 04 E/+
ZTΜΔ = 11 44΄19΄΄
Προσεγγίζουσα μέθοδος
LMT = 11 45΄ 00΄΄
λ/hrs = 04 01΄ 00΄΄ E/-
GMT = 07 44΄ 00΄΄
ZD = 04 E/+
ZTΜΔ = 11 44΄ 00΄΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
360ο 00΄
λE/- = 050ο 15΄
GHA = 309ο 45΄
Μικρ. = 303ο 30,5΄ αντιστοιχεί σε 08
Διαφ. = 006ο 14,5΄ αντιστοιχεί σε 24΄58΄΄
GMT = 08 24΄58΄΄
50
ZD = 03 E/+
ZTΜΔ = 11 24΄58΄΄
Προσεγγίζουσα μέθοδος
LMT = 11 46΄ 00΄΄
λ/hrs = 03 21΄ 00΄΄ E/-
GMT = 08 25΄ 00΄΄
ZD = 03 E/+
ZTΜΔ = 11 25΄ 00΄΄
51
παρατηρητή που βρίσκεται σε λαν = 102ο 45΄W. (ακριβής = 11
47΄38΄΄, προσεγγίζουσα = 11 48΄).
9. Να υπολογιστεί η ώρα ζώνης μεσημβρινής διάβασης ηλίου με την
ακριβή και με την προσεγγίζουσα μέθοδο την 25-12-84 για
παρατηρητή που βρίσκεται σε λαν = 165ο 30΄E. (ακριβής = 11
58΄00΄΄, προσεγγίζουσα = 11 58΄).
10.Να υπολογιστεί η ώρα ζώνης μεσημβρινής διάβασης ηλίου με την
ακριβή και με την προσεγγίζουσα μέθοδο την 30-04-84 για
παρατηρητή που βρίσκεται σε λαν = 054ο 43΄E. (ακριβής = 12
18΄19΄΄, προσεγγίζουσα = 12 18΄08’’).
52
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ
360ο
λ E/- = 022ο 57΄
GHA = 337ο 03΄
Μικρ. = 332ο 16,9΄ αντιστοιχεί σε 12
Διαφ. = 004ο 46,1΄ u = - 0,6
U = + 0,2΄
Διαφ = 004ο 46,3΄αντιστοιχεί σε 19΄05΄΄
GMT = 12 19΄05΄΄ GMT = 12 19΄05΄΄
ZD = 02 E/+ λ/hrsE/+ = 01 31΄48΄΄
ZT ΜΔV = 14 19΄05΄΄ LMT = 13 50΄ 53΄΄
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
53
ημερομηνία της σελίδας. Για την τιμή των ακραίων ημερομηνιών
πραγματοποιούμε παρεμβολή τριημέρου κατά τα γνωστά.
LMT = 13 51΄00΄΄
λ/hrs = 01 31΄48΄΄ E/-
GMT = 12 19΄12΄΄
ZD = 02 E/+
ZTΜΔV=14 19΄12΄΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ
360ο
λ Α/- = 040ο 15΄
GHA = 319ο 45΄
Μικρ. = 305ο 46,5΄ αντιστοιχεί σε 06
Διαφ. = 013ο 58,5΄ u = - 0,8
U = + 0,7΄
54
Διαφ = 013ο 59,2΄αντιστοιχεί σε 55΄57΄΄
GMT = 06 55΄57΄΄ GMT = 06 55΄57΄΄
ZD = 03 A/+ λ/hrsΑ/+ = 02 41΄00΄΄
ZT ΜΔV = 09 55΄57΄΄ LMT = 09 36΄57΄΄
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
LMT = 09 37,3΄
λ/hrs = 02 41΄ E/-
GMT = 06 56,3΄
ZD = 03 E/+
ZTΜΔV=09 56,3΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ
55
GMT= 00 11΄14΄΄ GMT = 00 11΄14΄΄(16/10)
ZD = 07 W/- λ/hrsW/-= 07 22΄00΄΄
(15/10) ΖT ΜΔJ =17 11΄14΄΄ LMT = 16 49΄14΄΄(15/10)
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
LMT = 16 50,3΄
λ/hrs = 07 22΄ W/+
GMT = 24 12,3΄ 16/10
ZD = 07 W/-
ZTΜΔJ=17 12,3΄ 15/10
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ
56
ZD = 06 W/- λ/hrsW/-= 05 42΄24΄΄
(09/8) ZT ΜΔM= 18 00΄12΄΄ LMT = 18 17΄48΄΄(09/8)
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
LMT = 18 18΄
λ/hrs = 05 42΄24΄΄ W/+
GMT = 24 00΄24΄ στις (10/8)
ZD = 06 W/-
ZTΜΔM= 18 00΄24΄΄ στις (09/8)
57
1.Να υπολογιστεί ο τοπικός μέσος χρόνος και η ώρα ζώνης ανω
μεσημβρινής διάβασης σελήνης, με την ακριβή και την προσεγγίζουσα
μέθοδο για παρατηρητή που βρίσκεται σε λαν = 025ο 45΄W την 19-03-84.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
Για την άνω μεσημβρινή διάβαση λαμβάνουμε την τιμή που έχει την
ένδειξη upper, ενώ για την κάτω λαμβάνουμε την ένδειξη lower, από το
δεξί κάτω μέρος της δεξιάς σελίδας αστρονομικών εφημερίδων.
LMT = 01 39,0΄
Cor = +03,6΄ 19-03-84 merpass = 01 39΄
λ/hrs = 01 43΄W/+ 20-03-84 merpass = 02 31΄
GMT = 03 25,6΄ διαφορά = 00 52΄
ΠΡΟΣΟΧΗ
Η διόρθωση για τη merpass της σελήνης γίνεται ως εξής:
58
- Αν το λαν είναι ανατολικό, παίρνουμε τη διαφορά μεταξύ της τιμής
που αντιστοιχεί στην ημερομηνία μας και αυτήν της προηγούμενης
ημερομηνίας.
- Αν το λαν είναι δυτικό παίρνουμε τη διαφορά από την επόμενη
ημερομηνία.
- Πολλαπλασιάζουμε την τιμή της διαφοράς με τις ακέραιες μοίρες
του μήκους μας και διαιρούμε δια 360ο.
- Το αποτέλεσμα αφαιρείται από την ένδειξη merpass της
ημερομηνίας μας, εφόσον τη μήκος μας είναι ανατολικό, ενώ
προστίθεται εφόσον είναι δυτικό.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ
Χρησιμοποιούμε τη στήλη GHA της σελήνης.
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
LMT = 14 48,0΄
Cor = +14,8΄ 25-12-84 merpass = 14 48΄
λ/hrs = 07 18,0΄ W/+ 26-12-84 merpass = 15 37΄
59
GMT = 22 20,8΄ διαφορά = 00 49΄
ZD = 07 W/- (49΄ Χ 109ο ) / 360ο = 14,8΄
ZTΜΔM=15 20,8΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
GHA = λ(W) ή GHA = 360 –λ(E). (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W) (2)
ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΘΟΔΟΣ
360ο
λΑ/- = 050ο 24,0΄
GHA = 309ο 36,0΄
Μικρ. = 298ο 04,5΄αντιστοιχεί σε 08
Διαφ. = 011ο 31,5΄ u = + 13,6
U = - 11,0΄
Διαφ = 011ο 20,5΄αντιστοιχεί σε 47΄32΄΄
GMT = 08 47΄32΄΄ GMT = 08 47΄32΄΄
ZD = 03 E/+ λ/hrsE/+ = 03 21΄36΄΄
ZT ΜΔM = 11 47΄32΄΄ LMT = 12 09΄08΄΄
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
LMT = 12 16,0΄
Cor = - 06,2΄ 01-05-84 merpass = 12 16΄
λ/hrs = 03 21,5΄ E/- 30-04-84 merpass = 11 31΄
GMT = 08 48,3΄ διαφορά = 00 45΄
60
ZD = 03 E/+ (45΄ Χ 50ο ) / 360ο = 06,2΄
ZTΜΔM=11 48,3΄
61
προσεγγίζουσα μέθοδο, για παρατηρητή που βρίσκεται σε λαν = 045 ο
20΄E την 17-10-84.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
LHAγ = LHAstar - SHA
LHAstar = GHAγ + SHA +/- λ (+:E / -:W)
GHAγ = LHAγ +/- λ (+:W, -:E)
RA = 360 - SHAstar
Την ώρα της μεσημβρινής διάβασης LHAstar = 0ο ή 360ο και επομένως
LHAγ = 360ο - SHAstar.
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W)
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
Διόρθωση merpass
Από το κάτω μέρος της στήλης Aries λαμβάνουμε την ώρα merpass, η
οποία αναφέρεται στη μεσαία ημερομηνία της σελίδας. Από την ώρα
αυτή αφαιρούμε τέσσερα λεπτά αν μας αφορά η επόμενη ημέρα, ενώ
προσθέτουμε τέσσερα λεπτά αν μας αφορά η προηγούμενη.
Διόρθωση μήκους.
- Αν το μήκος αναμέτρησης είναι μεταξύ 0 και 45 ο E ή W δεν
υπάρχει καμμιά διόρθωση.
- Αν το μήκος είναι μεταξύ 45ο και 135ο E ή W προστίθεται 1΄για λ:
E και αφαιρείται 1΄για λ: W.
- Αν το μήκος είναι μεταξύ 135ο και 180ο E ή W προστίθενται 2΄για
λ: E και αφαιρούνται 2΄για λ:W.
62
0
45 45
0 0
W -1 +1 E
-2 +2
135 135
180
Merpassγ = 22 17,6΄
Cor - 04,0΄
LMTmpγ = 22 13,6΄
360ο
SHAstar = 258ο 53΄
RA = 101ο 07΄ ή μετατρεπόμενο σε ώρες: 06 44,4΄
LMTmpγ = 22 13,6΄
LMTmps = 28 58,0΄
(αφαιρούνται 24hrs και προστίθεται - 24
μία μέρα) LMTmps = 04 58,0΄ (18-10-84)
ο ο
(λ = 045 20΄E + 01΄= 045 21΄) λ/hrs = 03 01΄20΄΄ E/-
GMT = 01 56΄40΄΄
ZD = 03 E/+
ZTmps = 04 56΄40΄΄ (18/10)
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
LHAγ = LHAstar - SHA
LHAstar = GHAγ + SHA +/- λ (+:E / -:W)
GHAγ = LHAγ +/- λ (+:W, -:E)
63
RA = 360 - SHAstar
Την ώρα της μεσημβρινής διάβασης LHAstar = 0ο ή 360ο και επομένως
LHAγ = 360ο - SHAstar.
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W)
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
Merpassγ = 09 22,0΄
Cor - 0,0΄
LMTmpγ = 09 22,0΄
360ο
SHAstar = 291ο 15,3΄
RA = 068ο 44,7΄ή μετατρεπόμενο σε ώρες: 04 34΄59΄΄
LMTmpγ = 09 22΄00΄΄
LMTmps = 13 56΄59΄΄
ο ο
(λ = 018 10΄W + 0΄= 018 10΄) λ/hrs = 01 12΄40΄΄ W/+
GMT = 15 09΄39΄΄
ZD = 01 W/-
ZTmps = 14 09΄39΄΄
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
64
LHAγ = LHAstar - SHA
LHAstar = GHAγ + SHA +/- λ (+:E / -:W)
GHAγ = LHAγ +/- λ (+:W, -:E)
RA = 360 - SHAstar
Την ώρα της μεσημβρινής διάβασης LHAstar = 0ο ή 360ο και επομένως
LHAγ = 360ο - SHAstar. (1)
LMT = GMT +/- λhrs (+:E, -:W)
ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΣΑ ΜΕΘΟΔΟΣ
360ο
SHAstar = 258ο 53,6΄
RA = 101ο 06,4΄ή μετατρεπόμενο σε ώρες:06 44,4΄
LMTmpγ = 09 06,3΄
LMTmps = 15 50,7΄
ο ο
(λ = 092 28΄W - 01΄= 092 27΄) λ/hrs = 06 09,8΄ W/+
GMT = 22 00,5΄
ZD = 06 W/-
ZTmps = 16 00,5΄
65
2. Να υπολογιστεί η ώρα ζώνης άνω μεσημβρινής διάβασης του
απλανούς Altair την 07-08-84 για παρατηρητή που βρίσκεται σε
λαν = 122 15΄E. ( 22 38,9΄).
66
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
ZT = 20 00΄ ΖΤ = 22 00΄
ZD = 02 E/- ZD = 02 E/-
GMT = 18 00΄ GMT = 20 00΄
GHAγ = 296ο 25΄ GHAγ = 326ο 30΄
λΑ/+ = 022ο 57΄ λΑ/+ = 022ο 57΄
LHAγ = 319ο 22΄ LHAγ = 349ο 27΄
- 360ο - 360ο
SHAstar = 040ο 38΄ SHAstar = 010ο 33΄
000ο
010ο 33΄
040ο38΄
270ο 090ο
180ο
67
14.ΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΤΑ
ΤΗΝ ΑΝΩ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ ΔΙΑΒΑΣΗ
68
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ηλ = Ηρ +/- σφεξ – dip +/- total
Ζα = 90ο – Ηλ
Φ = Ζα +/- δ (+:ομώνυμα, -:ετερώνυμα)
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ηλ = Ηρ +/- σφεξ – dip +/- total
Ζα = 90ο – Ηλ
Φ = Ζα +/- δ (+:ομώνυμα, -:ετερώνυμα)
69
Dec = 15ο 23,7΄N d = 0,7 total = + 15,7΄
d = - 0,2΄ Ηλ = 78ο 24,2΄
ο
δ = 15 23,5΄N - 90ο
(επωνυμία αντίθετα από εκεί Ζα = 11ο 35,8΄N
που είμαστε στραμένοι) δ = 15ο 23,5΄N +
(επωνυμία μεγαλυτέρου) φΜΔ = 26ο 59,3΄N
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ηλ = Ηρ +/- σφεξ – dip +/- total
Ζα = 90ο – Ηλ
Φ = Ζα +/- δ (+:ομώνυμα, -:ετερώνυμα)
4.Την 04-05-84 ευρισκόμενοι σε φαν = 33ο 14΄N και λαν = 023ο 10΄E
λάβαμε με τον εξάντα ύψος κάτω χείλους ηλίου Ηρ = 72 ο 45΄ με σφεξ = +
1΄από ύψος οφθαλμού Uo = 50ft, στραμένοι προς νότο. Να χαραχθεί το
πλάτος μεσημβρίας. Η παρατήρηση έγινε σε ΖΤ = 12 24΄20΄΄.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
70
Ηλ = Ηρ +/- σφεξ – dip +/- total
Ζα = 90ο – Ηλ
Φ = Ζα +/- δ (+:ομώνυμα, -:ετερώνυμα)
5.Την 10-08-84 ευρισκόμενοι σε φαν = 32ο 30΄N και λαν = 017ο 50΄E
λάβαμε με τον εξάντα ύψος κάτω χείλους ηλίου Ηρ = 72 ο 44,5΄ με σφεξ =
0΄από ύψος οφθαλμού Uo = 40ft, στραμένοι προς νότο. Να χαραχθεί το
πλάτος μεσημβρίας.
ΛΥΣΗ
ΤΥΠΟΙ
Ηλ = Ηρ +/- σφεξ – dip +/- total
GMT=LMT+/- λ (- Α / +Δ )
Ζα = 90ο – Ηλ
Φ = Ζα +/- δ (+:ομώνυμα, -:ετερώνυμα)
71
(επωνυμία αντίθετα από Ζα = 17ο 06,0΄N
εκεί που είμαστε στραμένοι) δ = 15ο 26,7΄N +
(επωνυμία μεγαλυτέρου) φΜΔ = 32ο 32,7΄N
15.ΟΡΘΟΔΡΟΜΙΑ – ΛΟΞΟΔΡΟΜΙΑ
ΟΡΘΟΔΡΟΜΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ
72
Το παραπάνω σχήμα μας δίνει την αντιστοιχία του τριγώνου θέσης στην
ουράνια σφαίρα και τις προβολές του στη γήινη με το τρίγωνο της
ορθοδρομίας.
Γωνία P: Δλ
Γωνία φε: Αρχική πορεία ορθ/μίας
Γωνία φα: Τελική πορεία ορθοδρομίας
73
Πλευρά PZ: Σύμπλατος ( 90 – φε)
Πλευρά Gp – P: 90 – φα
Πλευρά φε – φα: Ορθοδρομική απόσταση
74
ΤΥΠΟΙ
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δλ:
λε = 010ο 00΄W
λα = 075ο 00΄W -
Δλ = 065ο 00΄W
Εύρεση γ:
συνγ = συν43ο Χ συν25,7ο Χ συν65ο + ημ43ο Χ ημ25,7ο
= 0,73135 Χ 0,90107 Χ 0,42261 + 0,68199 Χ 0,43365
= 0,57426 SHIFT COS : 54,95ο Χ 60 = 3297,1 νμ (γ)
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δλ:
λε = 142ο 00΄E
75
λα = 072ο 00΄W +
Δλ = 214ο 00΄W
360ο –
Δλ = 146ο 00΄E
Εύρεση γ:
συνγ = συν41ο Χ συν34ο Χ συν146ο – ημ41ο Χ ημ34ο
= [0,75470 Χ 0,82903 Χ (- 0,82903)] – (0,65605 Χ 0,55919)
= - 0, 88557 SHIFT COS : 152,32 x 60 = 9139,3 νμ. (γ)
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δλ:
λε = 142ο 24΄E
λα = 123ο 36΄W
Δλ = 265ο 60΄W
- 359ο 60΄
Δλ = 094ο 00΄E
Εύρεση γ:
συνγ = συν41ο Χ συν36,3ο Χ συν94ο + ημ41ο Χ ημ36,3ο .
= 0,34596 SHIFT COS : 69,75ο Χ 60 = 4185,5 νμ (γ)
ΤΥΠΟΙ
76
πρώτα, ενώ όταν απαιτείται κάνουμε
παρεμβολή. Το αποτέλεσμα που
λαμβάνουμε είναι μίλια
Δλ = λε +/- λα (3) (+:ετ/μα, -:ομ/μα). Αν Δλ > 180ο τότε την αφαιρούμε
από 360ο, αλλάζοντας παράλληλα την
επωνυμία από E σε W ή αντίστροφα. Το
αποτέλεσμα το πολλαπλασιάζουμε Χ 60
για να γίνει μίλια.
εφζλ = Δλ/Δφξ (4) Διαιρούμε τη Δλ προς Δφξ και στη
συνέχεια πιέζουμε SHIFT TAN,
προκειμένου να πάρουμε τη ζλ στην
τεταρτοκυκλική της μορφή. Η πρώτη
ονομασία είναι του Δφ ενώ η δεύτερη
της Δλ. Το αποτέλεσμα το κρατούμε για
τη συνέχεια.
κ = τεμζλ Χ Δφ (5)
ή κ = Δφ Χ 1/συνζλ Συνεχίζουμε με το αποτέλεσμα του
προηγούμενου τύπου, πιέζοντας COS
SHIFT 1/X και λαμβάνουμε τη
λοξοδρομική απόσταση σε νμ.
συνγ = συνφε Χ συνφα Χ συνΔλ +/- ημφε x ημφα (6) (+:ομ/μα, -:ετ/μα).
Όταν Δλ > 90ο τότε το συνημίτονο είναι
αρνητικό. Αφού ολοκληρωθούν οι
πράξεις στο δεύτερο μέρος της ισότητας,
πιέζουμε SHFT COS, προκειμένου να
λάβουμε την τιμή του γ σε μοίρες.
Πολλαπλασιάζουμε επί 60 και έχουμε
την ορθοδρομική απόσταση σε νμ.
Ορθ/κό κέρδος = κ – γ (7) Αφαιρούμε από την λοξοδρομική
Απόσταση κ την ορθοδρομική γ, και
λαμβάνουμε το ορθοδρομικό κέρδος.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δφ, Δφξ, Δλ:
φε = 36ο 00΄S φξε = 2304,5S λε = 020ο 30΄E
φα = 24ο 40΄S - φξα = 1518,3S - λα = 045ο 30΄W
Δφ = 11ο 20΄N Δφξ = 786,2 Δλ = 066ο 00΄W
Χ 60 Χ 60
77
Δφ = 680΄ Δλ = 3960΄
Εύρεση ζλ:
εφζλ = 3960/786,2 = 5,03688 SHIFT TAN: Β 78,77Δ (ζλ) ή 281,23
Εύρεση κ:
κ = 78,77078 COS SHIFT 1/X 5,13519 x 680 = 3491,9 νμ.
Εύρεση γ:
συνγ = συν36ο Χ συν24ο 40΄Χ συν066ο + ημ36ο X ημ24ο 40΄
= 0,80901 Χ 0,90923 Χ 0,40673 + 0,58778 Χ 0,41628
= 0,29918 + 0,24468
= 0,54386 SHIFT COS: 57,05ο
γ = 57,05 Χ 60 = 3423,1νμ
Εύρεση κ-γ:
κ – γ = 3491,9 – 3423,1 = 68,8νμ
Εύρεση ζλ:
εφζλ = 6000 / 2807.4 = 2,13720 SHIFT TAN: N 64,92Ο E (ζλ)
Εύρεση κ:
κ = 64,92510 COS SHIFT 1/X 2,35958 x 2635 = 6217,5 νμ
Εύρεση γ:
συνγ = (συν38ο Χ συν05ο 55΄Χ συν100ο) – (ημ38ο Χ ημ05ο 55΄)
= [0,78801 Χ 0,99470 Χ (- 0,17364)] – (0,61566 Χ 0,10279)
= - 0,19938 SHIFT COS: 101,50120 X 60 = 6090,8 νμ (γ)
Εύρεση κ-γ:
κ – γ = 6217,5 – 6090,8 = 126,7 νμ
78
3.Να υπολογιστεί το ορθοδρομικό κέρδος από το φ ε = 24ο 43,8΄N λε =
145ο 24,1΄W στο φα = 32ο 14,7΄N λα = 134ο 08,3΄E.
Εύρεση ζλ:
εφζλ = 4827,6 / 510,9 = 9,44920 SHIFT TAN : Β 83,95 Δ (ζλ) ή 276,05
Εύρεση κ:
κ = 83,95893 COS SHIFT 1/X 9,50197 x 450,9 = 4284,4 νμ
Εύρεση γ:
συνγ = συν24ο 43,8΄ Χ συν32ο 14,7΄ Χ συν080ο 27,6΄ + ημ24ο 43,8΄ Χ
ημ32ο 14,7΄= 0,35052 SHIFT COS : 69,48 X 60 = 4168,8 νμ (γ)
Εύρεση κ-γ:
κ – γ = 4284,4 – 4168,8 = 115,6 νμ.
Εύρεση ζλ:
εφζλ = 5160 / 397,5 = 12,98113 SHIFT TAN : S 85,59 W (ζλ) ή 265,59
Εύρεση κ:
κ = 85,59492 COS SHIFT 1/X 13,01957 x 320 = 4166 νμ.
79
Εύρεση γ:
συνγ = συν34ο Χ συν39ο 20΄Χ συν86ο + ημ34ο Χ ημ39ο 20΄
= 0,82903 Χ 0,77384 Χ 0,06975 + 0,55919 Χ 0,63338
= 0,39829 SHIFT COS : 66,48 x 60 = 3988,8 νμ. (γ)
Εύρεση κ-γ:
κ – γ = 4166 – 3988,8 = 177,2 νμ.
ΤΥΠΟΙ
80
360ο . Το λκ παίρνει πάντα την επωνυμία
του μεγαλυτέρου.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δλ:
λε = 142ο 00΄E
λα = 072ο 00΄W +
Δλ = 214ο 00΄W
- 360ο
Δλ = 146ο 00΄E
Εύρεση γ:
συνγ = (συν41ο Χ συν34ο Χ συν146ο ) – (ημ41ο Χ ημ34ο)
= - 0,88557 SHIFT COS : 152,32 X 60 = 9139,36 νμ. (γ)
Εύρεση φκ:
συνφκ = συν 41ο Χ ημ 86,4ο
= 0,75470 Χ 0,99802
= 0,75322 SHIFT COS : 41,13ο N (φκ)
Εύρεση Δλ:
σφΔλκ = ημ41ο Χ εφ86,4ο
= 0,65605 Χ 15,89454
= 10,42755 SHIFT 1/X SHIFT TAN : 5,47779 SHIFT .,,, (Δλκ)
= 005ο 28΄E
Εύρεση λκ:
Δλκ = 05ο 28΄E
λε = 142ο 00΄E +
λκ = 147ο 28΄E
81
ορθοδρομικά από στίγμα φε = 40ο 00΄N λε = 140ο 00΄E σε στίγμα φα = 36ο
00΄S λα = 070ο 00΄W, τηρώντας αρχική πορεία ορθοδρομίας ζλα =
088,4ο .
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δλ:
λε = 140ο 00΄E
λα = 070ο 00΄W +
Δλ = 210ο 00΄W
- 360ο
Δλ = 150ο 00΄E
Εύρεση γ:
συνγ = (συν40ο Χ συν36ο Χ συν150ο) – (ημ40ο Χ ημ36ο)
= 0,76604 Χ 0,80901 Χ (- 0,86602) – ( 0,64278 Χ 0,58778)
= - 0,91453 SHIFT COS : 156,13ο Χ 60 = 9368,4 νμ (γ)
Εύρεση φκ:
συνφκ = συν 40ο Χ ημ 88,4ο
= 0,76604 Χ 0,99961
= 0,76574 SHIFT COS : 40,02ο ή 40ο 01΄ N (φκ)
Εύρεση Δλκ:
σφΔλκ = ημ 40ο Χ εφ 88,4ο
= 0,64278 Χ 35,80055
= 23,01215 SHIFT 1/X SHIFT TAN : 2,48ο SHIFT .,,, : 02ο 29΄E
(Δλκ)
Εύρεση λκ:
λε = 140ο 00΄E
Δλκ = 002ο 29΄E
λκ = 142ο 29΄E
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δλ:
λε = 120ο 40΄W
82
λα = 124ο 20΄E +
Δλ = 245ο 00΄E
- 360ο
Δλ = 115ο 00΄W
Εύρεση γ:
συνγ = συν34ο Χ συν12,75ο Χ συν115ο + ημ34ο Χ ημ12,75ο
= 0,82903 Χ 0,97534 Χ (- 0,42261) + 0,55919 Χ 0,22069
= - 0,21831 SHIFT COS : 102,61ο Χ 60 = 6156,6 νμ (γ)
Εύρεση φκ:
συνφκ = συν 34ο Χ ημ 64,96ο
= 0,82903 Χ 0,90601
= 0,75111SHIFT COS :41,31ο SHIFT .,,, : 41ο 18΄N (φκ)
Εύρεση Δλκ:
σφΔλκ = ημ 34ο Χ εφ 64,96ο
= 0,55919 Χ 2,14060
= 1,19701 SHIFT 1/X SHIFT TAN : 39,87ο SHIFT .,,, : 39ο 52΄W
(Δλκ)
Εύρεση λκ:
λε = 120ο 40΄W
Δλκ = 039ο 52΄W +
λκ = 160ο 32΄W
ΤΥΠΟΙ
83
πρώτα, ενώ όταν απαιτείται κάνουμε
παρεμβολή.
Δλ = λε +/- λα (3) (+:ετ/μα, -:ομ/μα). Αν Δλ > 180ο τότε την αφαιρούμε
από 360ο, αλλάζοντας παράλληλα την
επωνυμία από Α σε Δ ή αντίστροφα.
συνγ = συνφε Χ συνφα Χ συνΔλ +/- ημφε ημφα (4) (+:ομ/μα, -:ετ/μα).
Όταν Δλ > 90ο τότε το συνημίτονο είναι
αρνητικό. Αφού ολοκληρωθούν οι
πράξεις στο δεύτερο μέρος της ισότητας,
πιέζουμε SHFT COS, προκειμένου να
λάβουμε την τιμή του γ σε μοίρες.
Πολλαπλασιάζουμε επί 60 και έχουμε
την ορθοδρομική απόσταση σε νμ.
εφζλ = Δλ/Δφξ (5) Διαιρούμε τη Δλ προς Δφξ και στη
συνέχεια πιέζουμε SHIFT TAN,
προκειμένου να πάρουμε τη ζλ στην
τεταρτοκυκλική της μορφή. Η πρώτη
ονομασία είναι του Δφ ενώ η δεύτερη
της Δλ. Το αποτέλεσμα το κρατούμε για
τη συνέχεια.
κ = τεμζλ Χ Δφ (6)
ή κ = Δφ Χ 1/συνζλ Συνεχίζουμε με το αποτέλεσμα του
προηγούμενου τύπου, πιέζοντας COS
SHIFT 1/X και λαμβάνουμε τη
λοξοδρομική απόσταση σε νμ.
Ορθ/κό κέρδος = κ – γ (7) Αφαιρούμε από την λοξοδρομική
απόσταση την ορθοδρομική, και
λαμβάνουμε το ορθοδρομικό κέρδος.
ημζλα = (συνφα Χ ημΔλ) / ημγ(8) Για την εύρεση της αρχικής
ορθοδρομικής πλεύσης ζλα, εκτελούμε
τις πράξεις και κατόπιν πιέζουμε SHIFT
SIN προκειμένου να λάβουμε την τιμή
της ζλα σε μοίρες και δέκατα.
συνφκ = συνφε Χ ημζλα (9) Μετά τη διεξαγωγή των πράξεων
πιέζουμε SHIFT COS. Το αποτέλεσμα
λαμβάνει πάντα την επωνυμία του φε.
σφΔλκ = ημφε Χ εφζλα (10) Μετά τη διεξαγωγή των πράξεων
πιέζουμε SHIFT 1/X SHIFT TAN και την
τιμή που λαμβάνουμε τη μετατρέπουμε
σε μοίρες (.,,,) ενώ την επωνυμία την
παίρνει ως εξής: Αν η ζλα < 090ο τότε η
Δλκ παίρνει την ονομασία της Δλ. Αν ζλα
84
> 090ο τότε η Δλκ παίρνει ονομασία
αντίθετη της Δλ.
λκ = λε +/- Δλκ (11)(ΟΜ+,ΕΤ-) Αν λκ > 180ο τότε το αφαιρούμε από
360ο . Το λκ παίρνει πάντα την επωνυμία
του μεγαλυτέρου.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
1.Να ευρεθούν οι συντεταγμένες του κορυφαίου (φκ &λκ) για πλοίο που
αναχωρεί από στίγμα φε = 40ο 00΄S λε = 056ο 06΄W προς στίγμα φα = 33ο
03΄S, λα = 030ο 54΄E.
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δλ
λε = 056ο 06΄W
λα = 030ο 54΄E +
Δλ = 087ο 00΄E
Εύρεση γ:
συνγ = συν40ο Χ συν33,05ο Χ συν87ο + ημ40ο Χ ημ33.05ο
= 0,76604 Χ 0,83819 Χ 0,05233 + 0,64278 Χ 0,54537
= 0,38416 SHIFT COS : 67,40ο (γ)
Εύρεση ζλα:
ημζλα = (συν33,05ο Χ ημ87ο) / ημ67,4ο
= (0,83819 Χ 0,99862) / 0,92321
= 0,90666 SHIFT SIN : 65,04ο (ζλα)
Εύρεση φκ:
συνφκ = συν40ο Χ ημ65,04ο
= 0,76604 Χ 0,90660
= 0,69449 SHIFT COS : 46,01ο (φκ) ή 46ο 00,6΄S
Εύρεση Δλκ:
σφΔλκ = ημ40ο Χ εφ65,04ο
= 0,64278 Χ 2,14842
= 1,38096 SHIFT 1/X SHIFT TAN : 35,9ο ή 35ο 54΄E (Δλκ)
Εύρεση λκ:
λε = 056ο 06΄W
Δλκ = 035ο 54΄E -
λκ = 020ο 12΄W
85
2.Να υπολογιστούν, το ορθοδρομικό κέρδος καθώς και οι συντεταγμένες
(φκ & λκ) του κορυφαίου, όταν το στίγμα εκκίνησης είναι φε = 38 ο 00΄S
λε = 077ο 30΄W και το στίγμα άφιξης φα = 39ο 34΄S λα = 177ο 30΄E .
ΛΥΣΗ
86
= 0,73501 SHIFT 1/X SHIFT TAN : 53,68οW SHIFT .,,, : 53ο
41΄W (Δλκ)
λε = 077ο 30΄W
Δλκ = 053ο 41΄W +
λκ = 131ο 11΄W
ΛΥΣΗ
Εύρεση Δφ,Δφξ,Δλ:
φε = 40ο 00΄S φξε = 2607,9 S λε = 130ο 24΄E
φα = 32ο 32΄S - φξα = 2053,8 S - λα = 015ο 24΄E -
Δφ = 07ο 28΄N Δφξ = 554,1 Δλ = 115ο 00΄W
Χ 60 Χ 60
Δφ = 448΄ Δλ = 6900΄
87
Εύρεση μήκους κορυφαίου σημείου λκ :
σφΔλκ = ημ40ο Χ εφ50,03ο
= 0,64278 Χ 1,19302
= 0,76685 SHIFT 1/Χ SHIFT TAN : 52,51ο W SHIFT .,,, : 52ο 31΄
W(Δλκ)
λε = 130ο 24΄E
Δλκ = 052ο 31΄W -
λκ = 077ο 53΄E
ΤΥΠΟΙ
88
εφζλ και την τιμή που λαμβάνουμε τη
διαιρούμε δια 60. Το αποτέλεσμα το
λαμβάνουμε σε δεκαδική μορφή, ενώ
πιέζοντας SHIFT .,,, μετατρέπουμε το
δεκαδικό σε συμμιγή. Η ονομασία
προκύπτει από την τελική της
τεταρτοκυκλικής ζλ.
συνγ = συνφε Χ συνφα Χ συνΔλ +/- ημφε ημφα (4) (+:ομ/μα, -:ετ/μα).
Όταν Δλ > 90ο τότε το συνημίτονο είναι
αρνητικό. Αφού ολοκληρωθούν οι
πράξεις στο δεύτερο μέρος της ισότητας,
πιέζουμε SHFT COS, προκειμένου να
λάβουμε την τιμή του γ σε μοίρες.
Πολλαπλασιάζουμε επί 60 και έχουμε
την ορθοδρομική απόσταση σε νμ.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
Εύρεση Δφ:
τεμζλ : 121,88ο COS SHIFT = - 1,89343
Δφ = 2847,7 / (- 1,89343) = 1503,9 / 60 = 25,06 S SHIFT .,,, 25ο 03,9΄ S
Εύρεση Δφξ:
φξε = 1079,1 N
φξα = 433,4 S +
Δφξ = 1512,5
89
Εύρεση Δλ:
Δλ = εφ121,88ο Χ 1512,5
= 2431,8 / 60 = 40.53ο SHIFT .,,, : 40ο 31,8΄ E
Εύρεση λε:
Δλ = 040ο 31,8΄E
λα = 170ο 48,1΄W -
λε = 130ο 16,3΄E
Εύρεση κ – γ:
κ – γ = 2847,7 – 2832,6 = 15,1 νμ.
90
6. Από φε = 47ο 10΄S λε = 085ο 18΄W προς φα = 52ο 58΄S λα = 018ο
03΄E. Να υπολογιστεί το ορθοδρομικό κέρδος.
Λύση : κ – γ = 365,5 νμ.
91
16.ΕΥΘΕΙΑ ΘΕΣΗΣ – ΕΥΘΕΙΑ MARCQ
92
Διακρίνονται οι δύο ίσοι κύκλοι, του παρατηρηθέντος ύψους και
του υπολογισθέντος ύψους, η γεωγραφική προβολή του ουράνιου
σώματος στην επιφάνεια της γής GP, η υποτιθέμενη θέση μας AP, η
διαφορά ύψους, και τέλος η ευθεία θέσης, η οποία χαράσσεται πάντα
κάθετη στην ευθεία του αζιμούθ που ενώνει το GP με το AP.
ΕΠΙΛΥΣΗ ΕΘ
ΤΡΟΠΟΣ Α
Λογιστικά
93
στίγμα αναμέτρησης και από αυτό βρίσκουμε την κατεύθυνση και την
απόσταση του προσδιοριστικού σημείου.
Επιλύοντας το τρίγωνο θέσης DR-Π-GP βρίσκουμε ότι η πλευρά
DR-GP με τη σχέση ορίζεται ως εξής: ημπρΖα = ημπρLHA Χ συνφ Χ
συνδ + ημπρ(φ +/- δ), + ετερώνυμα, - ομώνυμα. Η υπολογιζόμενη πλευρά
DR-GP = Zα αποτελεί τη ζενιθιακή απόσταση υπολογισμού. Η ακτίνα
όμως Τ-GP = Ζλ του κύκλου ύψους αποτελεί την αληθή ζενιθιακή
απόσταση της παρατήρησης. Η διαφορά DR-T των δύο ζενιθιακών
αποστάσεων δίνει το προσδιοριστικό σημείο της ευθείας, το οποίο
βρίσκεται πάνω στην κατεύθυνση του αζιμούθ και σε απόσταση από το
στίγμα αναμέτρησης DR ίση με τη διαφορά των ζενιθιακών αποστάσεων
Ζα και Ζλ.
Η κατεύθυνση προς την οποία θα ληφθεί η διαφορά των
ζενιθιακών αποστάσεων εξαρτάται από τη θέση του DR σε σχέση με τον
κύκλο ύψους. Αυτή είναι (+) προς το αστέρι (towards), όταν το DR
βρίσκεται έξω από τον κύκλο ύψους γιατί Ζα>Ζλ και είναι πλην (-)
αντίθετα από το αστέρι (away), όταν το DR βρίσκεται μέσα στον κύκλο
ύψους, γιατί Ζα<Ζλ.
Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιήσουμε και τη διαφορά υψών αντί
των ζενιθιακών αποστάσεων. Η διαφορά αυτή θα ληφθεί ως (+) προς αν
Ηλ>Ηα και (-) αντίθετα, αν το Ηλ<Ηα.
Το αζιμούθ στο τρίγωνο θέσης το υπολογίζουμε με οποιαδήποτε
γνωστή μέθοδο από το στίγμα αναμέτρησης, δηλαδή είτε λογιστικά, είτε
με τη βοήθεια των πινάκων ABC, είτε ακόμη και με τη χρήση των
πινάκων ΗΟ.
Η χάραξη της ευθείας επιτυγχάνεται όταν από το στίγμα
αναμέτρησης χαράξουμε τη γραμμή του αζιμούθ και πάνω σε αυτή τη
γραμμή μετρήσουμε απόσταση ίση με το ΔΗ. Η απόσταση αυτή
μετρείται προς το αστέρι όταν είναι (+) και αντίθετα όταν είναι (-). Από
την άκρη της ΔΗ, που αποτελεί το προσδιοριστικό σημείο της ευθείας,
φέρουμε κάθετη προς το αζιμούθ, η οποία είναι η ευθεία θέσης και η
οποία αποτελεί το γεωμετρικό τόπο του στίγματος για απόσταση μέχρι 30
νμ εκατέρωθεν του προσδιοριστικού σημείου.
ΤΡΟΠΟΣ Β
Με τη χρήση calculator casio
Επιλύοντας τον τύπο: ημΗα = συνφ Χ συνδ Χ συνLHA +/- ημφ Χ ημδ
(+: ομώνυμα, -: ετερώνυμα).
Βρίσκοντας το Ηα μπορούμε να το αφαιρέσουμε από το Ηλ να βρούμε το
ΔΗ, όπως στην προηγούμενη περίπτωση.
94
Για την εύρεση του αζιμούθ μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον τύπο:
ημΑζ = (ημLHA Χ συνδ) / συνΗα και παίρνω ημικυκλική τιμη Αζιμουθ.
ΣΗΜ: Με 1η ονομασια την ονομασια του πολου του ουρανιου σωματος
( ΕΚΤΟΣ εάν οι επωνυμιες φ και δ είναι ιδιες και φ>δ τοτε χρειαζομαι το
πλατος ελεγχου που βρισκεται από την σχεση: sinφ = sinδ / sinΗλ)
ΕΠΟΜΕΝΩΣ Αν φ(ελεγχου)>φ(αν) τοτε 1η ονομασια ιδια με του πολου
του ουρανιου σωματος, αν φ(ελεγχου)<φ(αν) τοτε αντιθετη του πολου
του ουρανιου σωματος. Αν φ(ελεγχου)=φ(αν)=0 τοτε η ονομασια ιδια με
του πολου του αστερα.
ΤΡΟΠΟΣ Γ
Με χρήση πινάκων HO 229
ΠΡΟΣΟΧΗ
Στους πίνακες αυτούς, όταν το πλάτος και ή κλίση είναι ομώνυμα
εισερχόμαστε στις σελίδες SAME NAME, ενώ αν κλίση και πλάτος είναι
ετερώνυμα, εισερχόμαστε στις σελίδες CONTRARY NAME.
Τα στοιχεία που λαμβάνουμε από τους πίνακες είναι τα Ηc, d, z. Το Ηc
διορθώνεται για τα πρώτα της κλίσης με τη βοήθεια του d = (dπιν Χ δ πρώτα
κλίσης ) / 60, το οποίο προστίθεται ή αφαιρείται από Ηc ανάλογα με το
πρόσημο του d.
Το z που λαμβάνουμε είναι ημικυκλικό.Μετατρέπεται σε ολοκυκλικό
βάσει του τύπου πού υπάρχει στήν ίδια σελίδα για ( φ ) Βόρειο η Νότιο
και την τιμή της LHA.
95
ΠΡΟΣΟΧΗ
Για τη σωστή επίλυση των ασκήσεων χρειάζεται προσοχή στις
παρεμβολές, να γίνεται σωστά η χάραξη του σκαριφήματος από το
βοηθητικο στιγμα, όταν προκειται για υπολογισμο με τους πινακες και
από το στιγμα αναμετρησης όταν ο υπολογισμος γινεται αμε
οποιονδηποτε άλλο τροπο, ενώ η επίλυση θα γίνεται βάσει των
περιπτώσεων Α, Β ή Γ.
ΣΦΑΛΜΑΤΑ
A A΄
4΄ 4΄
Ζώνη
Αβεβαιότητας
Σφάλμα χρόνου.
Για κάθε τέσσερα δευτερόλεπτα σφάλματος στη μέτρηση του
χρόνου η LHA μεταβάλλεται κατά ένα πρώτο της μοίρας.
96
Το σφάλμα που προκύπτει στη γραμμή θέσης από λάθος στο χρόνο
της παρατήρησης εξαρτάται από το αζιμούθ και το πλάτος. Στον
Ισημερινό, λάθος ενός δευτερολέπτου στο χρονο παρατήρησης μπορεί να
δώσει μέγιστο σφάλμα στη γραμμή θέσης 0,25΄. Στις 60ο πλάτος το ίδιο
λάθος δίνει σφάλμα 0,12΄. Για παρατηρήσεις με αζιμούθ 270 ο ή 090ο
απαιτείται μεγαλύτερη ακρίβεια στο χρόνο.
ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ
ΕΘ ΕΘ
ταχύτητα
97
πορεία
ΕΘ
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
1.Την 08-08-84 σε GMT: 16 26΄20΄΄, σε στίγμα φαν = 06ο 54΄S και λαν =
022ο 00΄W, ελήφθη ύψος κάτω χείλους ηλίου Ηρ = 41 ο 30΄με σφ εξ =
+1,5΄ από ύψος οφθαλμού Uο = 55ft. Να χαραχθεί η ευθεία θέσης.
ΤΥΠΟΙ
LHA = GHA +/- λ (E: +, W: -) (1)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ + συν/κη διορθ. (2)
Ημ Ηα = συνφ Χ συνδ Χ συνLHA +/- ημφ Χ ημδ (ομ: +, ετ: -) (3)
98
Ή εύρεση Ηα από ΗΟ 229
ΗμΑζ = (ημLHA Χ συνδ) / συνΗα (4)
Ή εύρεση Αζ από πίνακες ABC ή ΗΟ 229
ΔΗ = Ηλ – Ηα (5)
Χάραξη ευθείας (6)
ΛΥΣΗ
Εύρεση LHA
Για GMT 16: GHA = 058ο 37,0΄ δ = 15ο 57,8΄N d = - 0,7
Για 26΄20΄΄ inc = 006ο 35,0΄ - 0,3
GHA = 065ο 12,0΄ ο
δ = 15 57,5΄N
λβοηθ = 022ο 12,0΄W/-
LHA = 043ο 00΄
Εύρεση Ηλ
Ηρ = 41ο 30΄
σφ εξ = 1,5΄+
ο
Ητ = 41 31,5΄
Dip = 7,2΄-
ο
Ηφ = 41 24,3΄
Total = 14,9΄+
ο
Ηλ = 41 39,2΄
Πίνακες ΗΟ 229
Hc = 42ο 02,3΄ d = - 25,1 z = 117,5ο
- 24,0
ο
Ηα = 41 38,3 d = (25,1 X 57,5) / 60 = 24,0
Άρα Αζ = N 61,3 W
Μετατροπή σε ολοκυκλική: Aζ = 360ο – 61,3ο = 298,7 ο
99
Υπολογισμός ΔΗ
Ηλ = 41ο 39,2΄
Ηα = 41ο 38,2΄
ΔΗ = + 01,0 Επειδή Ηλ>Ηα
Αζ = 298ο
ΔΗ = + 1,0΄
φ = 07ο S
DR
λ = 022ο 12W
ΤΥΠΟΙ
100
LHA = GHA +/- λ (E: +, W: -) (1)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ + συν/κη διορθ. (2)
Ημ Ηα = συνφ Χ συνδ Χ συνLHA +/- ημφ Χ ημδ (ομ: +, ετ: -) (3)
Ή εύρεση Ηα από ΗΟ 229
ΗμΑζ = (ημLHA Χ συνδ) / συνΗα (4)
Ή εύρεση Αζ από πίνακες ABC ή ΗΟ 229
ΔΗ = Ηλ – Ηα (5)
Χάραξη ευθείας (6)
ΛΥΣΗ
Εύρεση LHA
Για GMT 06 GHA = 268ο 34,3΄ δ = 16ο 21,9΄N d = -0,7
Για 10΄20΄΄ incr. = 002ο 35,0΄ - 0,1
ο ο
GHA = 271 09,3΄ δ = 16 21,8΄N
ο
λαν = 163 50,7΄E/+
LHA = 435ο 00,0΄
- 360ο 00,0΄
LHA = 075ο 00,0΄
Εύρεση Ηλ
Ηρ = 21ο 52΄
σφεξ = + 1,5΄
ο
Ητ = 21 53,5΄
Dip = - 7,3΄
Ηφ = 21ο 46,2΄
Total = + 13,6΄
Ηλ = 21ο 59,8΄
Εύρεση Ηα με calculator
ημΗα = συν45ο Χ συν16ο 21,8΄Χ συν075ο + (ημ45ο Χ ημ16ο 21,8΄)
= 0,37481 Ηα= 22ο 00,7΄
Άρα Αζ = N 88,5ο W
Μετατροπή σε ολοκυκλική: Aζ = 360ο – 88,5ο = 271,5 ο
101
Εύρεση Αζ από πίνακες ΗΟ 229
Z = 88,8ο σε ημικυκλική τιμή.Για φ (N) και LHA less than 180 Zn=360-Z
Αρα μετατροπή σε ολοκυκλική: 360ο - 88,8ο = 271,2ο .
Υπολογισμός ΔΗ
Ηα = 22ο 00,7΄
Ηλ = 21ο 59,8΄
ΔΗ = - 00,9΄ Επειδή Ηλ<Ηα
Αζ = 271,2ο
102
3.Την 20-03-84 σε φαν = 39ο 48΄N και λαν = 037ο 02΄W, σε GMT = 13
25΄37΄΄ πήραμε ύψος κάτω χείλους ηλίου Ηρ = 47 ο 12,1΄ με σφεξ = +1,5΄
και ύψος οφθαλμού Uo = 55ft. Να χαραχθεί η ευθεία θέσης.
ΤΥΠΟΙ
LHA = GHA +/- λ (E: +, W: -) (1)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ + συν/κη διορθ. (2)
Ημ Ηα = συνφ Χ συνδ Χ συνLHA +/- ημφ Χ ημδ (ομ: +, ετ: -) (3)
Ή εύρεση Ηα από ΗΟ 229
ΗμΑζ = (ημLHA Χ συνδ) / συνΗα (4)
Ή εύρεση Αζ από πίνακες ABC ή ΗΟ 229
ΔΗ = Ηλ – Ηα (5)
Χάραξη ευθείας (6)
ΛΥΣΗ
Εύρεση LHA
Για GMT 13 GHA = 013ο 08,6΄ δ = 0ο 02,6΄N d = +1,0
Για 25΄37΄΄ incr = 006ο 24,3΄ + 0,4΄
ο ο
GHA = 019 32,9΄ δ = 0 03,0΄N
ο
λβοηθ = 036 32,9 W/-
LHA = 343ο 00΄ (επειδή η αφαίρεση δεν είναι δυνατή
προσθέτουμε στην GHA 360ο και αφαιρούμε το λ από 379ο 32,9΄).
Εύρεση Ηλ
Ηρ = 47ο 12,1΄
σφεξ = +1,5΄
ο
Ητ = 47 13,6΄
Dip = - 7,2΄
ο
Ηφ = 47 06,4΄
Total = + 15,3΄
Ηλ = 47ο 21,7΄
103
Εύρεση Αζ με τους πίνακες ΗΟ 229
Z = 154,6ο σε ημικυκλική τιμή.Για φ (N) και LHA greater than 180 Zn=Z
Αρα μετατροπή σε ολοκυκλική: 154,6ο .
Υπολογισμός ΔΗ
Ηλ = 47ο 21,7΄
Ηα = 47ο 08,9΄
ΔΗ = 12,8΄ + διότι Ηλ>Ηα
φβοηθ = 40ο N
ΔΗ = 12,8 +
Αζ = 154,6ο
104
4.Στις 24-03-84 και σε φαν = 07ο 16΄N και λαν = 074ο 35΄W ελήφθη ύψος
κάτω χείλους ηλίου Ηρ = 56ο 35΄με σφεξ = +3΄. Η παρατήρηση έγινε σε
ΖΤ = 14 14΄51΄΄ με σφάλμα χρονομέτρου -3΄΄ και από Uo = 10m. Να
χαραχθεί η ευθεία θέσης.
ΤΥΠΟΙ
LHA = GHA +/- λ (E: +, W: -) (1)
Ηλ = Ηρ +/- σφ εξ – βθ οριζ + συν/κη διορθ. (2)
Ημ Ηα = συνφ Χ συνδ Χ συνLHA +/- ημφ Χ ημδ (ομ: +, ετ: -) (3)
Ή εύρεση Ηα από ΗΟ 229
ΗμΑζ = (ημLHA Χ συνδ) / συνΗα (4)
Ή εύρεση Αζ από πίνακες ABC ή ΗΟ 229
ΔΗ = Ηλ – Ηα (5)
Χάραξη ευθείας (6)
ΛΥΣΗ
ΖΤ = 14 14΄51΄΄
σφχρ = - 03΄΄
ΖΤ = 14 14΄48΄΄
ZT = 14 14΄48΄΄
ZD = 05 + /Δ
GMT = 19 14΄48΄΄
Εύρεση LHA
Για GMT 19 GHA = 103ο 27,8΄ δ = 01ο 43,1΄N d = +1,0
Για 14΄48΄΄ incr = 003ο 42,0΄ + 0,2΄
GHA = 107ο 09,8΄ δ = 01ο 43,3΄N
λ W/- = 074ο 09,8΄
LHA = 033ο 00΄
Εύρεση Ηλ
Ηρ = 56ο 35΄
σφεξ = + 03΄
Ητ = 56ο 38΄
Dip = - 05,6΄
Ηφ = 56ο 32,4΄
105
Total = + 15,6΄
Ηλ = 56ο 48΄
Υπολογισμός ΔΗ
Ηλ = 56ο 48,0΄
Ηα = 56ο 41,2΄
ΔΗ = + 06,8΄ διότι Ηλ>Ηα
Αζ = 261ο
106
ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΘ ΠΡΟΣ ΕΠΙΛΥΣΗ
107
6. Την 24-03-84 σε ZT = 11 06΄21΄΄ έχοντας σφχρ = - 2΄΄,
ευρισκόμενοι σε φαν = 38ο 40΄N και λαν = 083ο 23΄E, ελήφθη ύψος
κάτω χείλους ηλίου Ηρ = 48ο 11΄ με σφεξ = +2,6΄από ύψος
οφθαλμού Uo = 26m. Να χαραχθεί η ευθεία θέσης.
ΛΥΣΗ: ΔΗ = + 3,3΄, Αζ = 146,1ο
108
13. Στις 24-01-84 σε ZT = 17 11΄10΄΄ με σφχρ = +2΄΄, ευρισκόμενοι σε
φαν = 03ο 14΄N και λαν = 043ο 25΄E, λάβαμε ύψος κάτω χείλους
ηλίου Ηρ = 16ο 01΄με σφεξ = -3΄, από ύψος οφθαλμού Uo = 12m.
Να χαραχθεί η ευθεία θέσης. (Με calculator)
ΛΥΣΗ: ΔΗ = +10, 9΄, Αζ = 248,9ο.
109
17.ΠΑΛΙΡΡΟΙΕΣ
Ως παλίρροια εννούμε την περιοδική ανύψωση και ταπείνωση του
επιπέδου της θάλασσας που οφείλεται στην έλξη μεταξύ γης – σελήνης
κατά κύριο λόγο και ηλίου κατά δευτερεύοντα.
Το παλιρροιακό φαινόμενο εξηγείται μερικά από το νόμο της
παγκόσμιας έλξης του Νεύτωνα, βάσει του οποίου, η έλξη που
αναπτύσσεται μεταξύ δύο ουρανίων σωμάτων είναι ανάλογη των μαζών
τους και αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της μεταξύ τους
απόστασης. F = (k X m X m΄) / r2 . Λόγω επομένως της πολύ μικρής
απόστασης μεταξύ γης – σελήνης, η τελευταία ασκεί μεγαλύτερη έλξη
επάνω στη γη από τον ήλιο, ο οποίος βρίσκεται πολύ μακρύτερα. Έτσι αν
η σελήνη έλκει με δύναμη F το κέντρο της γης, τα μόρια του νερού που
βρίσκονται στο πλησιέστερο προς αυτή σημείο Α, θα έλκονται με
μεγαλύτερη δύναμη F1, με αποτέλεσμα το Α να απομακρύνεται από το Κ
κατά ποσό ανάλογο της διαφοράς F1 – F. Για τα σημεία Γ και Ε των
οποίων η απόσταση από τη σελήνη είναι μεγαλύτερη από αυτήν του Α, η
διαφορά των ελκτικών δυνάμεων από το κέντρο Κ είναι μικρότερη, με
αποτέλεσμα και η απομάκρυνσή τους να είναι μικρότερη.
110
Στο σημείο Β, αντιδιαμετρικό του Α συμβαίνει το αντίθετο. Επειδή
ΚΣ<ΒΣ, η δύναμη F με την οποία έλκεται το Κ είναι μεγαλύτερη από τη
δύναμη F2 με την οποία έλκεται το Β. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το Κ να
απομακρύνεται από το Β κατά ποσό ανάλογο της διαφοράς F – F2.
Εφόσον δε F1 – F = F – F2, έπεται ότι και οι απομακρύνσεις του Β
και του Α από το κέντρο Κ είναι οι ίδιες.
Όσο για τα σημεία Η και Θ που βρίσκονται σε διάμετρο κάθετη
προς την ευθεία ΚΣ, η οποία ενώνει τα κέντρα γης σελήνης, θα
παρουσιάζουν τη μικρότερη διαφορά απόστασης από τη σελήνη, έναντι
του Κ, με αποτέλεσμα να υφίστανται και την ελάχιστη απομάκρυνση από
το Κ.
Συνυπεύθυνη για την δημιουργία του φαινομένου της παλίρροιας
είναι και η περιστροφή της γης, λόγω της οποίας τα μόρια της επιφάνειάς
της υφίστανται μια φυγόκεντρο τάση, η δύναμη της οποίας είναι κάθετη
προς τον άξονα της γης. Η δύναμη αυτή έχει μηδενική τιμή στους πόλους
και αυξάνεται κατά το συνφ όσο προχωρούμε προς την ισημερινό, όπου
και μεγιστοποιείται.
111
ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ
Ζητούνται οι ώρες και τα ύψη πλήμμης και ρηχίας στο λιμάνι SAN
DIEGO στις 02-03-84.
ΛΥΣΗ
HW LW
Πρωινές ώρες time height time height
08 54΄ 5,9ft 02 51΄ 1,3ft
112
08 54΄
21 48΄
02 51΄
5,9ft
1,3ft 4,7ft
CD
15 33΄
Ζητούνται οι ώρες και τα ύψη πλήμμης και ρηχίας στο λιμένα St. Mary’s
pool (1087) στις 15-02-84
ΛΥΣΗ
HW LW
Πρωινές ώρες time height time height
Πρωτεύων 03 57΄ 11,8ft 10 28΄ 1,6ft
113
Διαφορές 00 37΄- 02,6 + 00 47΄- 0,2 –
Δευτερεύων 03 20΄ 14,4ft 09 41΄ 1,4ft
HW LW
Βραδυνές ώρες time height time height
Πρωτεύων 16 21΄ 11,8ft 22 48΄ 1,3ft
Διαφορές 00 37΄- 02,6 + 00 47΄- 0,2 –
Δευτερεύων 15 44΄ 14,4ft 22 01΄ 1,1ft
03 20
15 44
14,4ft 14,4ft 22 01
09 41
CD 1,4ft 1,1ft
114
Ζητούνται οι ώρες και τα ύψη πλήμμης και ρηχίας στο λιμένα Ensenada
(San Diego) (403) στις 18-01-84
ΛΥΣΗ
HW LW
Πρωινές ώρες time height time height
Πρωτεύων 08 34΄ 7,5ft 02 16΄ 1,8ft
Διαφορές 00 19΄- Χ 0,92 00 11΄- Χ 0,89
Δευτερεύων 08 15΄ 6,9ft 02 05΄ 1,6ft
HW LW
Βραδυνές ώρες time height time height
Πρωτεύων 22 12΄ 4,4ft 15 45΄ - 2,0ft
Διαφορές 00 19΄- Χ 0,92 00 11΄- Χ 0,89
Δευτερεύων 21 53΄ 4,0ft 15 34΄ - 1,8ft
08 15
21 53
02 05
6,9ft
4,0ft
1,6ft
CD
-1,8ft
15 34
115
Εύρεση ώρας και ύψους πλήμμης και ρηχίας δευτερεύοντος λιμένος
(ratio και διαφορά)
Ζητούνται οι ώρες και τα ύψη πλήμμης και ρηχίας στο λιμάνι Cat Ba (Do
Son) (1575) στις 04-03-84.
ΛΥΣΗ
HW LW
time height time height
Πρωτεύων 05 25΄ 9,2ft 19 39΄ 2,8ft
Διαφορές 00 05΄+ (Χ 0,97 + 0,7) 00 24΄- (Χ 0,97 + 0,7)
Δευτερεύων 05 30΄ 9,6ft 19 15΄ 3,4ft
05 30
19 15
9,6ft
3,4ft
CD
116
Εύρεση ώρας παλίρροιας για δεδομένο ύψος (πρωτεύων λιμένας)
ΛΥΣΗ
HW LW
Time height time height
06 03΄ 12,5ft 00 07΄ 2,0ft
06 03
12,5ft
00 07
4,5ft
2,0ft
CD
117
range = 12,5 – 2,0 = 10,5ft
Dy = 4,5 – 2,0 = 2,5ft
Άρα Dx = 02 00
ΛΥΣΗ
HW LW
Time height time height
12 33΄ 3,6ft 18 52΄ 0,2ft
12 33
3,6ft
18 52
1,5ft
0,2ft
CD
118
Εύρεση διαφοράς χρόνου
Duration = 18 52 – 12 33 = 06 19
Range = 3,6 – 0,2 = 3,4ft
Dy = 1,5 – 0,2 = 1,3ft
Άρα Dx = 02 39
3.Να υπολογιστεί η πρωινή ώρα κατά την οποία το ύψος της παλίρροιας
θα είναι 2,0ft στο Breakwater Harbour στις 02-02-84.
ΛΥΣΗ
HW LW
Time height time height
08 54΄ 4,4ft 02 20΄ -0,3ft
08 54
4,4ft
2,0ft
CD
-0,3ft
02 20
119
Εύρεση διαφοράς χρόνου
Duration = 08 54 – 02 20 = 06 34
Range = 4,4 – (- 0,3) = 4,7ft
Dy = 2,0 – (- 0,3) = 2,3ft
Άρα Dx = 03 15΄
ΛΥΣΗ
HW LW
time height time height
Πρωτεύων 06 25΄ 12,5ft 00 29΄ 2,0ft
Διαφορές 00 42΄+ 1,8 + 00 09΄+ 0,5 +
Δευτερεύων 07 07΄ 14,3ft 00 38΄ 2,5ft
120
07 07
14,3ft
00 38 9,0ft
2,5ft
CD
ΛΥΣΗ
HW LW
121
Time height time height
05 04΄ 12,8ft 11 34΄1,3ft
05 04
09 00
12,8ft
11 34
1,3ft
CD
Επομένως 1,3 + 4,0 = 5,3ft είναι το ύψος της παλίρροιας στις 09 00.
122
ΛΥΣΗ
HW LW
Time height time height
12 36΄ 3.4ft 18 41΄ 0,1ft
12 36
15 00
3,4ft
18 41
0,1ft
CD
Επομένως 3,4 – 1,1 = 2,3ft είναι το ύψος της παλίρροιας στις 15 00.
123
Εύρεση ύψους παλίρροιας για δεδομένη ώρα (δευτερεύων λιμένας)
ΛΥΣΗ
HW LW
time height time height
Πρωτεύων 17 30΄ 11,5ft 23 56΄ 2,3ft
Διαφορές 01 04΄+ 0,9 - 00 39΄+ 0,5 -
Δευτερεύων 18 34΄ 10,6ft 00 35΄ 1,8ft
18 34
21 00
10,6ft 00 35
1,8ft
CD
Επομένως 10,6 – 3,1 = 7,5ft είναι το ύψος της παλίρροιας στις 21 00.
124
Εύρεση ώρας παλίρροιας για δεδομένο ύψος (δευτερεύων λιμένας)
ΛΥΣΗ
HW LW
time height time height
Πρωτεύων 06 34΄ 12,5ft 00 38΄ 1,6ft
Διαφορές 00 49΄+ 0,0 00 09΄+ 0,7 -
Δευτερεύων 07 23΄ 12,5ft 00 47΄ 0,9ft
07 23
12,5ft
00 49
6,0ft
0,9ft
CD
125
Περιορισμός βυθίσματος
Μέχρι ποια πρωινή ώρα μπορούμε να εισέλθουμε στο λιμένα Dover την
08-01-84 με max draft = 14m, αν το CD είναι 13m και χρειαζόμαστε
1,5m clearance.
ΛΥΣΗ
HW LW
Time height time height
Πρωι 01 44΄ 6,3m 09 04΄ 1,5m
Βράδυ 14 01΄ 5,9 21 12 1,7
01 44
14 01
06 52 10 39 19 40
6,3m 09 04 21 12
5,9m
2,5m
2,5 2,5
1,5m 1,7m
CD
13m
Bottom
draft = 14,0m
clear = 1,5
req.depth = 15,5
CD = 13,0
Min.tide = 02,5m
duration = 09 04 – 01 44 = 07 20
range = 6,3 – 1,5 = 4,8m X 3,28 = 15,74ft
Dy = 2,5 – 1,5 = 1,0m 3,28 = 3,28ft
Άρα Dx = 02 12
126
Επομένως 09 04 – 02 12 = 06 52 είναι η πρωινή ώρα μετά την οποία δεν
μπορούμε να διέλθουμε.
Εναέριο εμπόδιο
ΛΥΣΗ
HW LW
Time height time height
Πρωι 04 27΄ 3,8m 10 01΄ 1,8m
Seas.change: 0,1 - 0,1 –
3,7m 1,7m
cable
30,0m
04 27 MHWS
3,7m 4,6m
10 01
3,1m
2,5m
1,7m CD
11,0m
bottom
127
ΜHWS4.7-0.1 =4,6 – 1,5 = 3,1m (από
CD).
Duration = 10 01 – 04 27 = 05 34
Range = 3,7 – 1,7 = 2m ή 6,56ft
Dy1 = 3,7 – 3,1 = 0,6m ή 1,9ft
Dy2 = 2,5 – 1,7 = 0,8m ή 2,6ft
Άρα Dx1 = 02 01
Dx2 = 02 23
Στις 08 00 της 23-02-84 ποιο το ύψος της παλίρροιας στο Start Point (No
21)? Πότε το ύψος θα είναι 3m πριν το πρωινό HW ? Αν CD = 10m,
Draft = 12m , Bridge = 42m , Air Draft = 43m , S. Margin = 0,5m
περνάμε στις 08 00?
Devonport 14 σελ.64
Stαrt point 21 σελ.78 23/2
ΩΡΕΣ
LW Για 01 00 – 06 00 = 05 00 dif 00 10m
Για 01 00 – 04 03 = 03 03 x = 00 06 – 00 05 = 00 01 + 04 03 = 04 04
ΥΨΗ
LW Για 2,2 – 0,8 = 1,4 dif 0,0m
Για 2,2 – 1,3 = 0,9 x = 0,0 – 0,1 = - 0,1 + 1,3 = 1,2m
128
Για 5,5 – 4,9 = 0,6 x = -0,1 – 0,2 = -0,3 + 4,9 = 4,6m
Άρα
D = 10 28 – 04 04 = 06 24
R = 4,6 – 1,2 = 3,4m ή 11,15ft
Dx = 10 28 – 08 00 = 02 28
Και Dy = 3,6ft ή –1,1m + 4,6 = 3,5m
129
42,0m
MHWS
10 28
1,8m
08 00
5,3m
4,6m
04 04
3,5m
1,2m
CD
10m
bottom
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ
Σελ.
1. Βασικές έννοιες που πρέπει να θυμηθώ 3
- Υπολογισμός Δφ και Δλ 3
- Υπολογισμός συντεταγμένων άφιξης όταν δίδονται
αρχικό στίγμα, Δφ και Δλ 5
- Υπολογισμός Απόκλισης Παρεκτροπής Παραλλαγής 8
- Μετατροπές – Διορθώσεις πορειών, Διοπτεύσεων 12
- Υπολογισμός χαρακτηριστικού Ζώνης 15
- Υπολογισμός ώρας ζώνης ΖΤ 16
2. Σφαιρικό τρίγωνο θέσης 18
3. Υπολογισμός παραλλαγής πυξίδας με τον πολικό αστέρα 25
4. Υπολογισμός παραλλαγής κατά την ανατολή
και δύση ηλίου. 27
5. Υπολογισμός πλάτους και παραλλαγής με τον πολικό 29
6. Υπολογισμός ΖΤ φαινόμενης ανατολής και δύσης ηλίου 36
7. Υπολογισμός ΖΤ φαινόμενης ανατολής και δύσης σελήνης 37
8. Υπολογισμός ΖΤ έναρξης διάρκειας και λήξης ναυτικού
130
λυκαυγούς 39
9. Υπολογισμός LMT και ΖΤ μεσημβρινής διάβασης ηλίου 42
10.Υπολογισμός LMT και ΖΤ μεσημβρινής διάβασης πλανητών 52
11.Υπολογισμός LMT και ΖΤ μεσημβρινής διάβασης σελήνης 57
12.Υπολογισμός LMT και ΖΤ μεσημβρινής διάβασης απλανών 61
13. Εντοπισμός αστέρων που θα εκτελέσουν μεσημβρινή
διάβαση από ένα μεσημβρινό σε δεδομένη χρονική περίοδο 66
14. Υπολογισμός πλάτους με τον ήλιο κατά την άνω
μεσημβρινή διάβαση. 68
14. Ορθοδρομία – Λοξοδρομία – Ορθοδρομικό τρίγωνο 72
15. Ευθεία θέσης – Ευθεία Marcq 92
16. Παλίρροιες 109
ΤΥΠΟΛΟΓΙΟ
ΠΛΑΤΟΣ-ΜΗΚΟΣ-ΔΙΑΦΟΡΕΣ-ΑΥΞΟΜΕΡΗ
Δφ = φε +/- φα (+ ετ / - ομ) Δλ = λε +/- λα (+ ετ / - ομ)
φα = φε +/- Δφ (+ ομ / - ετ) λα = λε +/- Δλ (+ ομ / - ετ)
φμ = (φε + φα) / 2 (+ ομ / - ετ) Δφξ = φξε +/- φξα (- ομ / + ετ)
ΑΠΟΚΛΙΣΗ- ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗ-ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
Πρ = Απ + Τρ (Αλγεβρικώς)
Τρ = Πρ – Απ (Αλγεβρικώς)
Απ = Πρ – Τρ (Αλγεβρικώς)
Πρ = Ζλ – Ζπ (αν Ζλ > Ζπ : Πρ (E) / αν Ζπ > Ζλ : Πρ (W))
Πρ = Αζλ – Αζπ (αν Αζλ > Αζπ : Πρ (E) / αν Αζπ > Αζλ : Πρ (W))
Ολική μεταβολή απόκλισης = Έτη Χ ετήσια μεταβολή
Απ(σύγχρονη) = Απ(χάρτη) +/- ολική μεταβολή (+ αυξαν. / - ελατ.)
131
ΟΡΘΟΔΡΟΜΙΑ – ΛΟΞΟΔΡΟΜΙΑ – ΚΟΡΥΦΑΙΟ
Ορθοδρομία: συνγ = συνφ Χ συνφ΄Χ συνΔλ +/- ημφ Χ ημφ΄(+ ομ / - ετ)
Λοξοδρομία: εφΖλ = Δλ / Δφξ
κ = Δφ Χ τεμζλ
τεμ = 1 / συνζλ
Πλάτος κορυφαίου: συνφκ = συνφε Χ ημζλα (ονομασία φε)
Μήκος κορυφαίου: σφ Δλκ = ημφε Χ εφζλα (αν ζλα μέχρι 090ο ονομ. Δλ
/ αν ζλα μεγαλ. Από 090ο ονομ. αντιθ. Από Δλ)
ή ημΔλκ = συνζλα / ημφκ (ονομ. Δλ)
λκ = λε +/- Δλκ (+ ομ / - ετ)
ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΧΡΟΝΟΥ
ZT = GMT +/- ZD (+ E / - W)
GMT = ZT +/- ZD (- E / + W)
LMT = GMT +/- λ (+ E / - W)
ZD = (λ + 7,5ο) / 15
LMT = LAT +/- E (+ αν mer pass > 12 / - αν mer pass < 12)
GMT = LMT +/- λ (- E / + W)
LMTx = LMTγ + RA
ΠΛΑΤΟΣ ΜΕ ΠΟΛΙΚΟ
φπ = Ηλ + αο +α1 +α2 – 1ο
ΠΛΑΤΟΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΑΣ
Ζα = 90ο – Ηλ (ονομασία αντίθετη από εκεί που είμαστε στραμμένοι)
Φμδ = Ζα +/- δ (+ ομ / - ετ)
132
ημΑζ = ημLHA X συνδ / συνΗα
συνΑζλ = ημδ / συνφ
133